Sejm znowelizował ustawę o transporcie drogowym

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-07-2005, 12:34

Przewoźnicy nie mający licencji wymaganych dla taksówkarzy nie będą mogli zamieszczać na samochodach oznaczeń podobnych do taksówkowych - zakłada znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o transporcie drogowym. Za ustawą opowiedziało się 352 posłów, 3 było przeciw.

Przewoźnicy nie mający licencji wymaganych dla taksówkarzy nie będą mogli zamieszczać na samochodach oznaczeń podobnych do taksówkowych - zakłada znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o transporcie drogowym. Za ustawą opowiedziało się 352 posłów, 3 było przeciw.

Ograniczenie to dotyczy samochodów przewidzianych do przewozu 9 osób łącznie z kierowcą. Przepis zabrania przewoźnikom bez licencji: umieszczania i używania w samochodzie taksometru, umieszczania oznaczeń z nazwą, adresem oraz telefonem przedsiębiorcy, umieszczania na dachu samochodu tzw. koguta i innych urządzeń technicznych.

Jak powiedział w połowie czerwca PAP Krzysztof Rembiszewski z Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP, chodzi o to, by klient nie pomylił taksówki z innym przewoźnikiem.

Nowelizacja reguluje również szereg spraw dotyczących zawodowego transportu drogowego. Określa np., jakie dokumenty muszą znajdować się w samochodzie, i kary przewidziane za ich brak. Chodzi tu m.in. o takie dokumenty jak: wypis z licencji, karta opłaty drogowej, zezwolenia i formularze wymagane dla różnych kategorii transportu drogowego. 8 tys. zł ma kosztować usługa transportu drogowego bez wymaganej licencji.

Zgodnie z przepisami, inspektor Inspekcji Transportu Drogowego będzie mógł kontrolować samochody w umundurowaniu. Są jednak wyjątki: bez umundurowania będzie mógł dokonać kontroli w przedsiębiorstwie, a także wtedy, kiedy kontrola dotyczy tzw. przewozów regularnych oraz taksówek, o ile nie wymaga to zatrzymywania samochodu poza postojem.

Nowelizacja określa szczegółowo, na jakich zasadach mogą być wykonywane przewozy regularne, czyli takie, które służą publicznemu przewozowi osób i ich bagażu w określonych odstępach czasu i określonymi trasami.

Oto kilka takich zasad: opłata za przejazd jest pobierana zgodnie z cennikiem, a pasażer dostaje bilet potwierdzający opłatę; cennik opłat jest wywieszony w kasach dworcowych i w każdym autobusie; cennik musi uwzględniać ceny biletów ulgowych; zabrania się używania innych pojazdów niż autobusy oraz zabierania i wysadzania pasażerów poza przystankami określonymi w rozkładzie jazdy; zabrania się pobierania opłat za przejazd niezgodnie z cennikiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Sejm znowelizował ustawę o transporcie drogowym