Sektor bankowy i TMT powodują zniżki w Europie

Dawid Tokarz
opublikowano: 12-11-2001, 12:32

LONDYN (Reuters) - W poniedziałek zniżki kursów spółek z sektora TMT i banków przyczyniły się spadków indeksów giełd europejskich. Siemens poważnie stracił z powodu obaw o niższy zysk, ale rosły ceny akcji spółek energetycznych i paliwowych dzięki możliwemu ograniczeniu wydobycia ropy.

Do godziny 12.16 indeks FTSE Eurotop 300 spadł o 0,9 procent, a indeks DJ Euro Stoxx stracił 1,41 procent.

Handel na Wall Street najprawdopodobniej będzie ograniczony z powodu amerykańskiego Dnia Weteranów. Zamknięty będzie rynek obligacji rządowych, ale rynek akcji będzie funkcjonował normalnie.

Cena akcji LVMH spadła o 7,3 procent po tym jak firma podała, że jej zysk operacyjny może być w tym roku o 10-15 procent niższy niż rok temu, a sprzedaż w październiku była o pięć procent niższa niż w zeszłym roku.

Spółki sektora energetycznego i paliwowego wzrosły najbardziej. Chakib Khelil, prezydent kartelu producentów ropy OPEC powiedział w niedzielę, że grupa planuje ograniczyć wydobycie o ponad 1,0 milion baryłek dziennie. Ceny ropy zaczęły w zeszłym tygodniu rosnąć z najniższych od dwóch lat poziomów.

Kursy angielsko-holenderskiego Royal Dutch i TotalFina Elf wzrosły o 0,4 procent.

Akcje ABN Amro po początkowych zwyżkach spadły o 2,2 procent. W trzecim kwartale zysk netto tego banku był o 40 procent niższy niż rok temu, ale takich wyników spodziewali się analitycy.

Kurs Siemensa spadł natomiast o 5,2 procent z powodu nieprzychylnych wieści prasowych o sytuacji w firmie. W środę spółka ogłosi swoje wyniki za cały rok obrachunkowy.

W tym tygodniu mają zostać ogłoszone dane na temat sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych, które według analityków pokażą, że obniżki stóp procentowych zwiększają zaufanie konsumentów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sektor bankowy i TMT powodują zniżki w Europie