Sektor technologiczny przewodzi wzrostom w USA

opublikowano: 20-12-2004, 16:40

Zgodnie z prognozami, poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach stoi pod znakiem wzrostów. W dużej mierze to zasługa fińskiej Nokii, która podtrzymała swoją prognozę wzrostu rynku telefonów komórkowych na przyszły rok. Inwestorów cieszy też – przynajmniej chwilowe – uspokojenie sytuacji na rynku ropy.

Cena baryłki ropy poddała się lekkiej korekcie, chociaż nad rynkiem ciąży widmo kolejnych ataków terrorystycznych na iracką infrastrukturę naftową. Ceny surowca jednak spadają, gdyż skala wzrostu w minionym tygodniu była zbyt duża (16 proc.) co część graczy wykorzystała od razu do realizacji zysków.

Dobrych humorów nie były w stanie zniszczyć spekulacje dotyczące niższego niż przed rokiem poziomu sprzedaży detalicznej w poprzedzającym święta weekendzie.

Nastroje wśród spółek technologicznych poddały się dyktatowi lidera sektora telefonów komórkowych, fińskiej Nokii. Spółka potwierdziła, że oczekuje w 2005 r. około 10-proc. wzrostu globalnej sprzedaży przenośnych aparatów telefonicznych.

Bardzo dobrze radzą sobie w średniej Dow Jones walory Intela. Gigant rynku mikroprzewodników rośnie o blisko 1,5 proc. po tym jak bank JP Morgan podwyższył prognozę sprzedaży za IV kwartał. Cieszyć się też mogą posiadacze walorów United Technologies. Spółka podpisała warty 734 mln dolarów kontrakt z US Air France, który ma zostać zrealizowany do lutego 2007 r.

Zadowoleni powinni być też udziałowcy innej spółki technologicznej – Sprint Corp. Kurs zwyżkuje po deklaracji firmy, iż oczekuje ona jednocyfrowego wzrostu przychodów w 2005 r. Analitycy Thomas First Call prognozują 2,7-proc. wzrost.

Jedynymi walorami w gronie 30-tu najbardziej prestiżowych spółek na Wall Street, które znajdują się pod kreską są papiery dwóch reprezentantów sektora farmaceutycznego i jedne spółki pokrewnej. W dół leci wycena akcji zarówno Pfizer, jak i Merck’a. To dalszy ciąg dramatu wywołanego aferami z produ7kowanymi przez obie spółki lekami. Zniżkuje wycena koncernu Johnson & Johnson, co jest zapewne efektem realizacji zysków po ubiegłotygodniowym silnym wzroście.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sektor technologiczny przewodzi wzrostom w USA