SensDx ostrzeże przed grypą

opublikowano: 30-10-2018, 22:00

Twórca, a wkrótce producent urządzeń do wykrywania patogenów, uruchomi bezpłatną mapę ostrzegającą przed epidemią. Szuka finansowania na kolejne produkty

Będą też zalecenia, jak postępować, by uniknąć zakażenia.

SensDx, którym kieruje Tomasz Gondek, rok temu zdobył pierwszą nagrodę,
30 tys. EUR, w konkursie Innostars organizowanym przez EIT Health, a w tym roku
został wybrany najlepszą firmą w Europie w kategorii Future Diagnostic w
zawodach Roche Innovation Summit oraz zwyciężył w imprezie Architekci Innowacji
„PB” w kategorii Wschodzące Technologie.
Wyświetl galerię [1/3]

ŁOWCY NAGRÓD:

SensDx, którym kieruje Tomasz Gondek, rok temu zdobył pierwszą nagrodę, 30 tys. EUR, w konkursie Innostars organizowanym przez EIT Health, a w tym roku został wybrany najlepszą firmą w Europie w kategorii Future Diagnostic w zawodach Roche Innovation Summit oraz zwyciężył w imprezie Architekci Innowacji „PB” w kategorii Wschodzące Technologie. Fot. Marek Wiśniewski

— GrypAlert będzie bezpłatny. Liczymy, że będą go publikować portale, by przydał się jak największej liczbie osób — mówi prezes SensDx.

Choć wróciła złota polska jesień, to wielkimi krokami zbliża się sezon grypowy, a każdy wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Od 1 listopada Polacy będą wiedzieć z wyprzedzeniem, czy do ich powiatu zbliża się epidemia grypy. Tego dnia SensDx uruchomi na swojej stronie internetowej zakładkę GrypAlert.

— Będziemy tam zamieszczać dwutygodniowe prognozy dotyczące grypowych i grypopodobnych ognisk epidemiologicznych — zapowiada Tomasz Gondek, prezes SensDx.

Weź pigułkę

System GrypAlert został zbudowany na podstawie meldunków Państwowego Zakładu Higieny, który publikuje bardzo szczegółowe dane o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na podstawie już zebranych statystyk połączonych z analizą innych danych, jak: częstotliwość fraz powiązanych z grypą wyszukiwanych w internecie, temperatura, opady, zachmurzenie, wiatr itp.

— GrypAlert wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. Tworząc go, bazowaliśmy na informacjach historycznych z lat 2010-18 i mieliśmy prawie 100-procentową skuteczność przewidywania epidemii. Ponieważ system jest inteligentny, skuteczność będzie wzrastać — uważa Tomasz Gondek.

GrypAlert pokaże mapę Polski i prognozę dla każdego powiatu, którą obrazować mają kolory: zielony, żółty, pomarańczowy i czerwony oznaczający stopień ryzyka.

Nie tylko wirusy

Spółka, w której 24,9 proc. półtora roku temu kupiła Neuca, giełdowy dystrybutor farmaceutyków, chce dzięki GrypAlert pokazać swój dział big data. To druga noga działalności spółki, która zasłynęła — na razie wśród ekspertów międzynarodowych i krajowych konkursów — z technologii testów do szybkiej diagnostyki czujników patogenów. Czujniki SensDx znajdują się w fazie finalnych testów.

— Zgłosimy je do rejestru wyrobów medycznych pod koniec grudnia. Liczymy na rejestrację w ciągu dwóch tygodni. Jesteśmy gotowi do uruchomienia we Wrocławiu masowej produkcji elektrod do jednorazowych testów, a nasi podwykonawcy — do produkcji urządzeń elektronicznych. Zaczniemy od pół miliona elektrod rocznie, a w cztery miesiące jesteśmy w stanie zwiększyć moce o 1 mln. Tylko dla czujników grypy potencjał to kilka milionów elektrod. Zamierzamy rozszerzyć gamę produktów o czujniki infekcji intymnych, chorób onkologicznych i kardiologicznych — mówi Tomasz Gondek.

Fauna i flora

Spółka chce przeprowadzić drugą rundę finansowania.

— Zamierzamy zebrać kilka milionów euro. Pieniądze są nam potrzebne na globalną ekspansję i budowanie sprzedaży oraz kliniczną walidację nowych produktów — mówi prezes SensDx.

Spółka przede wszystkim celuje w Niemcy, a potem kolejne kraje Europy, gdzie chce współpracować z lekarzami pierwszego kontaktu. Do USA wejdzie dopiero wowczas, gdy znajdzie partnera. W przyszłości w Azji, np. w Indiach, testowany będzie nowy model wdrożenia — diagnostyka szpitalna.

Testy czujników grypy na ludziach ruszą wkrótce, na razie urządzenia były sprawdzane na koniach, gdzie wykazały się 97-procentową skutecznością. Wrocławsko-gdańska spółka widzi w diagnostyce zwierząt spory potencjał. Trwają zaawansowane prace nad czujnikami badającymi tkankę biologiczną i krew ryb, spółka z grupy SensDx dostała grant NCBiR na badanie wirusa u koni, a międzynarodowy koncern jest zainteresowany czujnikiem dla zwierząt domowych. Kolejny krok to czujnik wykorzystywany w rolnictwie do badania grzybów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy