Serwerownie się zielenią

opublikowano: 06-12-2013, 00:00

Niższe rachunki i wizerunek firmy dbającej o środowisko — oto główne korzyści z wdrożeń green IT w centrach danych.

Apple chce, by w przyszłości wszystkie jego serwerownie były w całości zasilane energią pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych. I podjął już w tym kierunku pewne kroki. Wybudował np. dwie farmy słoneczne, by zaopatrzyć w prąd swoje centrum danych w Północnej Karolinie. Kolejna solarna inwestycja koncernu z Cupertino — mająca dostarczać od 18 do 20 MW — powstaje w Reno w stanie Nevada.

Ale Polacy mają swoje pomysły na serwerową ekologię. Przykładem może być firma itelligence, która specjalizuje się we wdrożeniach IT i zarządzaniu dużymi zbiorami danych. Przedsiębiorstwo ma w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem tzw. data center i biuro, w których pracuje ponad 80 osób. Wcześniej do ogrzewania pomieszczeń i wody dostawca usług IT dla biznesu wykorzystywał gaz. Ale od pewnego czasu używa do tego ciepła emitowanego przez działające w centrum danych serwery. Jest ono gromadzone w urządzeniach chłodniczych i przekazywane do instalacji grzewczej budynku.

— Choć instalacja jest w miarę tania i prosta, pozwala uzyskać odczuwalne oszczędności. Gazu używamy tylko podczas ostrych zim, gdy temperatura spada do 15 stopni poniżej zera. Efektem ubocznym jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla i wizerunek firmy dbającej o środowisko naturalne — mówi Wojciech Darłowski, dyrektor outsourcingu i usług IT w itelligence.

Monitoring i wirtualizacja

Jedni inwestują w rozwiązania produkujące energię — elektryczną i cieplną, inni natomiast stawiają na infrastrukturę IT do zarządzania energią (Energy Management Solutions — EMS). A skala takich wdrożeń jest na tyle duża, że analitycy Gartnera nie omieszkali wspomnieć o nich w jednym ze swoich najnowszych raportów.

— Rozwiązania EMS oferują wiele możliwości: od identyfikacji, analizy, audytu, przez śledzenie i zarządzanie, po ocenę i raportowanie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla. Takie oprogramowanie dostarcza przedsiębiorcom cennych danych, które pozwalają optymalizować koszty — wskazuje Tomasz Gliwka, kierownik ds. rozwiązań biznesowych w Epicorze.

Poza narzędziami z zakresu elektroniki czy oprogramowaniasystemowo-narzędziowego efektywnym rozwiązaniem służącym oszczędzaniu energii jest wirtualizacja. Dzięki niej możemy uruchamiać wiele systemów operacyjnych i aplikacji na jednej maszynie.

Wydajność — bez zmian

A co z mocą obliczeniową? Klienci zawsze marzyli o większej mocy przetwarzania, a zarazem chcieli płacić niższe rachunki za prąd. W przeszłości trudno było te dwie rzeczy pogodzić. Dziś stało się to możliwe dzięki stosowaniu coraz bardziej wyrafinowanych metod i technologii. Wspierane jest to m.in. przez oprogramowanie i rozwiązania monitorujące, które mogą w razie nieużywania danej jednostki automatycznie ją wyłączyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Serwerownie się zielenią