Sezon na fundusze dywidendowe

Materiał partnera:
opublikowano: 29-06-2015, 00:00

Fundusze inwestycyjne

Średnia wartość dywidend wypłaconych przez spółki giełdowe w 2014 r. wyniosła 4,8 proc. Spodziewamy się, że w tym roku wynik ten będzie zbliżony. Obecnie stopa dywidendy dla polskich spółek dywidendowych wynosi 4,5 proc.

Dla rynku funduszy inwestycyjnych oznacza to wyraźny impuls, by zaoferować uzasadnioną wynikami propozycję inwestycyjną — akcyjny fundusz dywidendowy. Tego typu inwestycja charakteryzuje się nieznacznie niższym ryzykiem, niż typowo akcyjne fundusze inwestycyjne, tzn. mniejszą zmiennością w sytuacji spadku kursów akcji. Akcje spółek dywidendowych z reguły spadają mniej.

Warto dodać, że taką inwestycję cechuje duża dywersyfikacja, gdyż w składzie portfela funduszu znajduje się kilkadziesiąt spółek, należących do różnych sektorów. O ile sytuacja w przypadku jednej spółki może ulec zmianie w taki sposób, że stopa dywidendy znacząco spadnie, to jednak w przypadku całego portfela spółek dywidendowych można już spodziewać się stosunkowo stabilnego zysku.

O atrakcyjności dywidend świadczy również wysokie prawdopodobieństwo utrzymywania się stopy dywidendy na poziomie przekraczającym oprocentowanie depozytów oraz rentowność obligacji skarbowych. Warto również wspomnieć, że spółki wzrostowe nie dostarczały w ostatnich latach oczekiwanej przez inwestorów poprawy wyników i że tendencja ta ma duże szanse być kontynuowana, pokazując tym samym, jak pożądane są walory spółek mających politykę dywidendową.

— O relatywnej sile spółek dywidendowych świadczy indeks WIGDiv, który od momentu powstania był lepszy niż WIG. Poziom wycen polskich spółek dywidendowych jest zbliżony do poziomu wycen największych spółek, ale wypłacane przez nie dywidendy są około 0,5 proc. wyższe — wyjaśnia Jarosław Antonik, członek zarządu KBC TFI.

Na polskim rynku działa kilka funduszy inwestujących w spółki wypłacające dywidendy, ale tylko KBC BETA Dywidendowy SFIO może wypłacać swoim uczestnikom co roku do 100 proc. dochodów osiągniętych od spółek w formie dywidendy. W związku z tym klient może co roku otrzymać część osiągniętego przez fundusz zysku bez potrzeby umarzania przez niego jednostek uczestnictwa. Ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy podejmuje zarząd KBC TFI.

Fundusz inwestuje w akcje spółek regularnie wypłacających dywidendę.

Są to głównie spółki polskie, ale nie tylko, bo w portfelu mogą znajdować się również te notowane na giełdach zagranicznych, w szczególności europejskich. Fundusz nie jest ograniczony żadnym benchmarkiem, co oznacza, że zarządzający przy wyborze spółek do portfela kieruje się m.in. wysokością oraz powtarzalnością wypłaconych dywidend, zdolnością spółki do wypłaty dywidendy w przyszłości, poziomem wycen, a także oczekiwaną stopą zwrotu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu