SG: sytuacja w Niemczech grozi polskiemu PKB

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 11-02-2003, 11:46

Grudzień przyniósł bardzo wyraźne pogorszenie się sytuacji w niemieckim przemyśle – alarmuje bank Societe Generale w cotygodniowym raporcie. To może już wkrótce odbić się na polskim eksporcie.

Zamówienia w przemyśle naszego zachodniego sąsiada zmniejszyły się o 4,1 proc. w ujęciu miesięcznym, a produkcja spadła o 2,6 proc.

- Biorąc pod uwagę fakt, że trendy w niemieckim przemyśle zwykle wyprzedzają zachowanie się polskiego eksportu rosną szanse na to, że pogorszy się część eksportu adresowana do Niemiec – ocenia Marcin Mróz, ekonomista SG.

W krótkim okresie wahania w niemieckim popycie powinny zostać zrównoważone wysoką dynamiką eksportu do innych gospodarek UE i niektórych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Ewentualna recesja w Niemczech, której ryzyko ciągle istnieje, może oznaczać silne reperkusje dla polskiej gospodarki.

- Do tej pory sprzedaż zagraniczna adresowana do Niemiec była raczej neutralna z punktu widzenia całości popytu. Przy znaczniejszym pogorszeniu się sytuacji gospodarczej u największego partnera handlowego Polski może się jednak okazać, że duży ubytek w eksporcie do tego kraju nie zostanie skompensowany przez innych partnerów handlowych. W takim wypadku powolne ożywienie mające miejsce w polskim sektorze przedsiębiorstw stanie pod dużym znakiem zapytania zaś obecne prognozy wzrostu gospodarczego mogą okazać się mocno przesadzone – alarmuje ekonomista.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SG: sytuacja w Niemczech grozi polskiemu PKB