Sieć energetyczna się zakorkowała

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Liczba odmów przyłączenia instalacji OZE do sieci w 2019 r. wyniosła 318, a na koniec września tego roku wzrosła do 4,8 tys. Projekty pozwalające złagodzić problem wdraża kolej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jakich firmach jest najwięcej odmów dotyczących przyłączenia OZE do sieci
  • jak problemy związane z brakiem przyłączenia OZE do sieci rozwiązuje kolej
  • w jakich krajach firmy z rynku OZE widzą więcej możliwości rozwoju

Przedsiębiorcy inwestujący w odnawialne źródła energii (OZE) mają coraz więcej problemów z wpięciem się do sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Wielokrotnie sygnalizował je np. Paweł Średniawa, prezes grupy Onde, zajmującej się budową i zarządzaniem farmami OZE. Spółka zaczyna więc działać na Litwie, szuka możliwości akwizycyjnych na rynku OZE w Niemczech i szykuje się do ekspansji w Rumunii. Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, akcjonariusza Onde, zakłada, że w tych krajach będzie lepszy klimat do inwestowania w energetykę odnawialną.

Szlaban na przyłączenie

Problemy, o których mówią krajowi przedsiębiorcy, potwierdzają dane Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ). „Gwałtowny wzrost składanych do OSD [operatorzy systemu dystrybucyjnego — red.], ale również do OSP [operator systemu przesyłowego — red.] wniosków o wydanie warunków przyłączenia oraz podpisanych umów o przyłączenie spowodował, że wzrosła liczba odmów (...) W latach 2017-18 miało miejsce łącznie 260 powiadomień o odmowach przyłączenia” — poinformowała Anna Moskwa, minister klimatu, w odpowiedzi na interpelację poselską.

W 2019 r. liczba odmów sięgała już 318, a do końca września 2022 r. wzrosła aż do 4,8 tys. Najwięcej odmów wydała spółka Energa Operator — ich liczba wzrosła ze 127 w 2019 r. do 1479 na koniec września 2022 r. W spółce Enea Operator zwiększyła się z 83 do 1459, a w PGE Dystrybucja ze 106 do 1175. Rekordową dynamikę wzrostu miał Tauron Dystrybucja — w 2019 r. wydał jedną odmowę, a na koniec września 2022 r. aż 615.

Koszty inwestycji i ceny prądu:
Koszty inwestycji i ceny prądu:
Anna Moskwa, minister klimatu, przyznaje, że energetykę czekają wielomiliardowe inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe. Podkreśla, że będą musiały zostać uwzględnione w kalkulacjach taryf sieciowych zatwierdzanych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a to oznacza, że ich koszty odczują konsumenci.
Marek Wiśniewski

Z danych resortu klimatu wynika, że sytuacja powinna się poprawiać wraz z planowaną rozbudową sieci dystrybucyjnych i przesyłowych. „Według uzgodnionych z prezesem URE planów rozwoju pięciu największych OSD i OSP wynika, że w latach 2020-25 największe przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej w Polsce zainwestują prawie 52 mld zł w infrastrukturę sieciową” — poinformowała Anna Moskwa. W latach 2026-30 prognozowane nakłady wyniosą ponad 63 mld zł.

Uruchomienie źródeł finansowania będzie jednak dużym wyzwaniem. Resort przewidywał m.in. finansowanie rozbudowy sieci z mającego powstać funduszu transformacji energetycznej, zasilanego wpływami ze sprzedaży praw do emisji CO2. Przepisy określające zasady jego powstania i funkcjonowania zostały przedstawione w październiku 2021 r., ale nie trafiły nawet pod obrady Rady Ministrów.

Kolejowe magazyny energii zneutralizują problemy

Na inwestycje w sieć energetyczną liczą klienci np. z branży kolejowej. Działające w niej firmy należą do liderów zużycia prądu. Z danych resortu klimatu wynika, że w przypadku PKP Energetyka, dostawcy energii trakcyjnej, w 2019 r. nie było żadnej odmowy, a do końca września tego roku liczba odmów sięgnęła już 60. Jak na jedną branżę — to całkiem sporo.

Do 2030 r. firmy planują osiągnąć 85 proc. zasilania systemu trakcyjnego z OZE. Przedstawiciele PKP Energetyka przyznają, że rosnąca liczba odmów jest problemem, ale zapewniają, że nie zniweczy to szans na realizację celu.

— Sieć energetyczna to system naczyń połączonych. Liczba OZE przyłączonych w ostatnich latach w Polsce była rekordowa, co spowodowało przeciążenie krajowych sieci przesyłowych, które nie są na to gotowe. W OSD, od których jesteśmy zależni w procesie wydawania wniosków przyłączeniowych, wyczerpują się możliwości przyłączenia do sieci — mówi Katarzyna Koper, rzecznik PKP Energetyka.

Podkreśla, że konieczne są długoterminowe inwestycje w sieci energetyczne według nowego modelu, uwzględniającego zmianę łańcucha powiązań energetycznych z jednokierunkowego na prosumencki. Niezbędny jest też rozwój mikrosieci, w których obiekty zużywające prąd są ulokowane jak najbliżej źródła wytwarzania, oraz wsparcie systemowe dla instalowania magazynów energii wraz z OZE.

PKP Energetyka wdraża sporo rozwiązań, mających na celu ograniczenie ryzyka związanego z problemem przyłączenia do sieci.

— Przewoźnicy przystępujący do naszego programu Zielona Kolej są w głównej mierze zasilani energią słoneczną. Dodatkowo system wspomagany będzie energią pozyskiwaną z wiatru oraz technologią wodorową. Przyłączenie źródeł OZE w ramach programu następuje w skutek zawartych kontraktów. Pozwala to na dopasowanie podaży do popytu i zmniejsza ryzyko odmów przez OSD, chociaż oczywiście ograniczenie podaży ma wpływ na realizację celów. Uważamy jednak, że obecnie ich wypełnienie jest niezagrożone — twierdzi Katarzyna Koper.

Przypomina, że PKP Energetyka realizuje sporo inwestycji, pozwalających na rozwój OZE nawet w sytuacji problemów z przyłączeniem do sieci energetycznej. Już np. zbudowała największy w Europie magazyn energii trakcyjnej — kosztem 20 mln zł powstał w Garbcach pod Wrocławiem. W sumie planuje budowę nawet 300 takich obiektów.

W PKP Energetyka trwają też prace związane z wdrożenie systemu tzw. lokalnych obszarów bilansowania (LOB), w których również przewidziane są magazyny energii.

— Będą one znajdować się w całej Polsce wzdłuż linii kolejowych, a produkcja energii zostanie zlokalizowana najbliżej punktu jej odbioru, aby skrócić drogę przesyłu — informuje Katarzyna Koper.

Duże nadzieje z rozwojem tego projektu wiąże Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), zrzeszające firmy z branży stawiające na zasilanie ze źródeł odnawialnych. Magdalena Nogas, koordynator CEEK, informuje, że program Zielona Kolej zakłada, że zasilanie sektora zapewni tzw. wirtualna elektrownia, która będzie działać w modelu energetyki rozproszonej, a poszczególne obszary kraju zostaną podzielone na niezależne energetycznie LOB-y.

— Każda z 300 takich mikrosieci będzie zintegrowana z systemem zasilania kolei, magazynem energii i źródłem wytwarzania, np. farmą fotowoltaiczną lub innym odnawialnym źródłem energii. Dzięki temu ilość energii wytwarzanej dla każdego z LOB-ów będzie równa zapotrzebowaniu, czyli wolumenowi zawartych kontraktów, a produkcja energii będzie odbywać się najbliżej punktu jej odbioru — mówi Magdalena Nogas.

Rozwój tego projektu zneutralizuje ryzyko związane z problemem przyłączenia do sieci.

Czekanie na przyłącze

Problemy z przyłączeniem do sieci dotyczą nie tylko instalacji OZE. Zdarza się też, że wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat czekają właściciele nieruchomości — osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy zarządzający budynkami użyteczności publicznej.

Przykładem są dworce kolejowe. Już w połowie ubiegłego roku niemal gotowe były tzw. dworce systemowe w podwarszawskich miejscowościach Dobczyn i Chrzęsne. To prefabrykowane obiekty, których budowa zazwyczaj zajmuje około pół roku. Nie można jednak ich było uruchomić, bo nie było przyłączy energetycznych. W październiku tego roku PKP informowały PB, że ich budowa została zakończona i rozpoczęły się procedury związane z rozruchem urządzeń i uzyskaniem pozwoleń na użytkowanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane