Siegel: ostatni raport z rynku pracy daje nadzieję

opublikowano: 10-07-2018, 10:39

Jeremy Siegel, profesor finansów z Wharton School uważa, że ostatni raport z amerykańskiego rynku pracy daje nadzieję na utrzymanie koniunktury na rynkach akcji.

Siegel znany jest z optymistycznych prognoz dla amerykańskiego rynku akcji. Ostatnio jednak wzywał inwestorów do ostrożności. Jednak jego optymizm wzrósł po tym jak piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się według niego „najlepszy z możliwych”. Siegel uważa, że po wiadomości o silnym wzroście liczby miejsc pracy, wzroście stopy partycypacji i mniejszej presji na bezrobocie, Fed może spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych, co jego zdaniem było ważnym czynnikiem hamującym zwyżki na rynkach akcji.

- Oznacza to, że jest szansa iż Fed nie podwyższy stóp cztery razy w tym roku i nie będziemy mieli trudności z dostępnością rąk do pracy – powiedział Siegel w CNBC.

Zaznaczył, że chciałby zobaczyć potwierdzenie tej tendencji w kolejnym miesiącu.

- Jestem wciąż bardzo ostrożny, ale byłem zadowolony z piątku – powiedział Siegel.

W piątek poinformowano, że amerykańska gospodarka dodała w czerwcu 213 tys. miejsc pracy. Oczekiwano 195 tys. Stopa bezrobocia wzrosła do 4 proc. z powodu wzrostu stopy partycypacji w sile roboczej, do której powróciło 601 tys. Amerykanów.

- Potrzebujemy tych ludzi, którzy nie uczestniczą w sile roboczej, aby weszli do niej i zmniejszyli presję. Możemy rosnąć szybko bez zbytniego podwyższenia przez Fed stóp – powiedział Siegel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu