Siemianowice Śl. szukają inwestora

Dominika Malik
01-02-2001, 00:00

Siemianowice Śl. szukają inwestora

Zarząd Miasta Siemianowice Śląskie czeka na inwestora, który byłby zainteresowany przekształceniem zespołu pałacowo-parkowego w centrum kulturalno-biznesowe. Na renowację kompleksu, którego najstarsza część pochodzi z przełomu XVII i XVIII w., potrzeba około 200 mln zł.

— Gminy nie stać na wyłożenie takiej kwoty. Obecnie zajmujemy się więc jedynie dozorowaniem tego obiektu — wyjaśnia Zbigniew Popek z Urzędu Miejskiego w Siemianowicach Śląskich.

Do tej pory na utrzymanie zespołu pałacowo-parkowego gmina wydała około 0,3 mln zł.Samorządowcy wykonali prace związane z naprawą dachu oraz odwodnieniem terenu.

Powierzchnia gruntu, na którym położony jest obiekt, wynosi 1,8 ha.

— Główną jego część stanowi pałac, który ma powierzchnię 3,7 tys. mkw. Oprócz niego w kompleksie znajduje się pięć budynków, w których dawniej mieściły się m.in. czworaki dworskie oraz budynek spichlerza, który jest własnością Skarbu Państwa. Obecnie mieści się w nim Muzeum Miejskie — wyjaśnia Małgorzata Derus, miejski konserwator zabytków w UM w Siemianowicach Śląskich.

Zespołem pałacowo-parkowym zainteresowani są już trzej potencjalni inwestorzy. Kwestia sposobu zbycia tej nieruchomości ma być omawiana w trakcie sesji rady miejskiej w marcu 2001 roku.

Zdaniem Jana Szwachuły z Urzędu Miejskiego w Siemianowicach Śląskich, zarząd ma rozpatrzyć możliwość udzielenia bonifikaty na część zabudowaną nieruchomości, bowiem jej remont wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych. Trzeba jednak najpierw dokonać ponownej wyceny obiektu, ponieważ ostatnia pochodzi z 1991 roku. DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Siemianowice Śl. szukają inwestora