Czytasz dzięki

SII prześwietliła GPW

MBL
opublikowano: 09-08-2012, 00:00

Analitycy Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zasypali GPW pochwałami.

Członkowie SII przyznali GPW miano „Ciekawej Spółki”. Rafał Irzyński, analityk stowarzyszenia, przygotował więc szczegółowy raport na temat giełdowego operatora. Pełno w nim zachwytów. Specjalista zaznacza, że rodzima giełda jest liderem w Europie Środkowo- -Wschodniej. Chwali strategię rozwoju GPW, która zakłada m.in. podejmowanie działań zachęcających zagranicznych emitentów do pojawiania się na warszawskim parkiecie.

Kapitalizacja wszystkich spółek notowanych na GPW wynosi już 117 mld EUR, podczas gdy austriackiej Wiener Boerse 68 mld EUR, a czeskiej giełdy 28 mld EUR. Według autora raportu, dystans pomiędzy Warszawą a regionalnymi konkurentami wzrośnie pod koniec tego roku. 2 listopada zostanie wprowadzony nowy system transakcyjny UTP (Uniwersalna Platforma Obrotu). Jest to najnowocześniejszyprodukt dostępny obecnie na największych światowych parkietach.

Nowy system, jak liczą władze GPW, zachęci globalne podmioty zajmujące się tzw. handlem wysokich częstotliwości (HFT) do wejścia na polski rynek. Powinno się to zdecydowanie przełożyć na wartość obrotów. Z tą nie było ostatnio najlepiej, a spadki w ujęciu rocznym były dwucyfrowe.

Analityk stowarzyszenia pozytywnie ocenia przejęcie Towarowej Giełdy Energii (TGE), który pozwoli zdywersyfikować źródła przychodów i zysków. W opinii Rafała Irzyńskiego GPW jest spółką, która będzie regularnie wypłacała dywidendę. Chwali też giełdę za wzorową komunikację z rynkiem.

54%

Taki udział w dziennych obrotach akcjami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej posiada GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL

Polecane