Siła ponad argumentami

  • Andrzej Arendarski
opublikowano: 10-02-2015, 00:00

Związkowi liderzy nie boją się buńczucznych reakcji słownych strony rządowej, zwłaszcza że finalnie i tak wymuszają na władzy daleko idące ustępstwa.

Niedawny sukces górników z Kompanii Węglowej zachęcił do działania inne grupy zawodowe. Blokują drogi rolnicy, realna staje się groźba protestów kolejarzy, sił próbują górnicy z innych koncernów. Związkowi liderzy, wyrzuceni z pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, już po kilku dniach zostali przywróceni. To pokazało, że opłaca się strajkowanie, bo w starciu z racjonalnymi argumentami zwycięża siła.

Bierze się ona między innymi z utrzymywania olbrzymich przywilejów socjalnych. Dotyka to i innych potentatów sektora energetycznego. Liczne i uprzywilejowane związki są problemem m.in. Orlenu i PGNiG. Władze tych spółek też będą musiały wybrać między zagłaskiwaniem związkowych liderów a rachunkiem ekonomicznym. Szczególnie że obie spółki nie są już monopolistami, mierzą się z konkurencją, a muszą znaleźć pieniądze na prorozwojowe projekty służące zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ ARENDARSKI, prezes Krajowej Izby Gospodarczej

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy