Siłuanow: Rosja planuje obejść zagranicę

Rosja planuje ominąć zagraniczne banki jeśli będzie w przyszłości przeprowadzać sprzedaż obligacji, stwierdził minister finansów Anton Siłuanow odnosząc się do presji wywieranej na zachodnie organizacje, by nie brały one udziału w ostatniej emisji rosyjskich euro obligacji, donosi Reuters. Taką sytuację nazwał „absurdem”.

We wtorek 24 maja, Rosja uplasowała emisję długu o wartości 1,75 mld USD. Obligacje o 10-letnim terminie zapadalności denominowane były w euro. Wartość pierwszej od lat aukcji euro obligacji okazała się niższa niż w przypadku poprzednich. Rentowności osiągnęły poziom 4,75 proc. co jest wartością relatywnie wysoką i sugerującą problemy ze znalezieniem kupców. 

Anton Siłuanow
Zobacz więcej

Anton Siłuanow

Minister Finansów Rosji Bloomberg

Siłuanow powiedział, że zamierza przerwać dotychczasową praktykę, i od tej pory Rosja nie zamierza wynajmować zagranicznych instytucji, banków do pomocy w uplasowaniu emisji, lub jako przedstawicieli fiskalnych.

Dodał jednak, że Rosja kontynuuje rozmowy z Międzynarodowym Bankiem Rozliczeń Euroclear i innymi organizacjami rozliczającymi, które do tej pory odmawiały tego typu usług.

Podkreślił, że Euroclear znalazł się pod bezprecedensową presją, w tym polityczną.

Nie można mówić o swobodnym przepływie kapitału, jeśli nie pozwalamy firmom i bankom zarabiać pieniędzy. To absurd  -stwierdził szer rosyjskich finansów.

Siłuanow wyjaśnił też, że inwestorzy zagraniczni kupili 1,2 mld euroobligacji, a pozostałe papiery o wartości 550 mln EUR nabyte zostały przez rosyjskie niepaństwowe banki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Siłuanow: Rosja planuje obejść zagranicę