Skąd się wziął Dzień Chłopaka?

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 10-03-2016, 13:56

Międzynarodowy Dzień Kobiet świętowany jest 8 marca i data ta ma za sobą autorytet poważnych organizacji międzynarodowych, takich jak np. ONZ. Dzień Chłopaka lub Dzień Mężczyzny nie cieszy się takim powodzeniem, choć pojawiają się próby jego wprowadzenia w dniu 10 marca. Dlaczego wskazano akurat tę datę?

Data edyktu mediolańskiego jest jedną z najsilniej wbijanych do głów uczniom na lekcjach historii. Dość łatwa do zapamiętania - 313 r. n.e. Wprowadzenie wolności wyznania dla chrześcijan, zarządzone przez cesarzy - Konstantyna i Licyniusza, nie było jednak takie proste, szczególnie na terenach rządzonych przez tego drugiego.

40 Świętych Męczenników z Sebaste na ikonie prawosławnej
40 Świętych Męczenników z Sebaste na ikonie prawosławnej

Licyniusz sprawował władzę na wschodzie cesarstwa od owego 313 r., kiedy w tajemniczych okolicznościach zmarł w Tarsie jego poprzednik, Maksymin. W tym samym roku podpisał edykt mediolański wspólnie z Konstantynem, jednak szybko zdążył się z nim skonfliktować doprowadzając nawet do dwóch wojen domowych. 

Rozpoczynając konflikt z Konstantynem oparł go na negacji postanowień swojego przeciwnika, między innymi równouprawnienia religijnego chrześcijan. Tak rozpoczęły się kolejne w historii Imperium Rzymskiego prześladowania, które dotknęły wszystkie warstwy społeczne, odważnie po 313 r. wyznające wiarę w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Represje dotknęły między innymi żołnierzy i oficerów Legionu XII Fulminata, który swój przydomek, oznaczający Błyskawicę, uzyskał od Marka Aureliusza za zasługi podczas walk z Germanami w 174 r. n.e. Obawiając się nieposłuszeństwa ze strony oddziałów złożonych z chrześcijan cesarz Licyniusz zażądał od podwładnych złożenia ofiary pogańskim bogom, co spotkało się ze sprzeciwem, a dla władcy było pretekstem do wymordowania niepokornych. Grupę przywódców, według przekazów oszacowaną na 40 osób, próbowano ukamienować, ale wobec nieskuteczności tej formy zdecydowano na inną. Wystawiono więc ich na mróz, a po śmierci ciała męczenników spalono. Wydarzenie to miało mieć miejsce 9 lub 10 marca 320 r. 

Zgodnie z tradycją Kościoła męczenników wspomina się w dniu ich "narodzin dla nieba", czyli śmierci na ziemi. Ze względu na reformy kalendarzowe i różnorakie regulacje dzień ten w przypadku 40 Świętych Męczenników z Sebasty (gdzie dokonało się ich męczeństwo) obchodzony jest 10 marca w Kościele Katolickim, 9 lub 22 marca w Kościołach Wschodnich. 

Od końca lat 90. XX wieku dzień ten jest sugerowany jako jeden z możliwych dla obchodzenia Dnia Mężczyzn, jako występującego w bliskości Międzynarodowego Dni Kobiet. Innym proponowanym jest 30 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane