Skanska budowniczym polskich miast

opublikowano: 02-02-2018, 08:35
aktualizacja: 02-02-2018, 19:06

Spółka będzie realizować inwestycje tylko w siedmiu dużych miastach Polski. Rezygnuje z kontraktów na lokalnym rynku i zwalnia 2,5 tys. pracowników.

W poprzedniej perspektywie unijnej Skanska realizowała zarówno duże miejskie projekty deweloperskie, nieruchomościowe, infrastrukturalne oraz małe inwestycje w lokalne drogi, gazociągi czy wodociągi. Rozbudowa potencjału na niskomarżowym lokalnym rynku negatywnie odbiła się jednak na wynikach spółki. Dlatego teraz postanowiła zmienić strategię.

- Przyjęliśmy nowy plan działania o nazwie "Budujemy Miasta", zgodnie z którym skupimy się na realizacji wybranych, zyskownych inwestycji w siedmiu aglomeracjach miejskich Polski – mówi Magnus Persson, prezes Skanska.

Chodzi o Warszawę, Łódź, Gdańsk, Kraków, Katowice, Poznań  i Wrocław. Tam Skanska będzie realizować zarówno duże projekty deweloperskie, budować biura i mieszkania z certyfikatami  gwarantującymi ich energooszczędność i wykonanie obiektów zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Nie odżegnuje się również od projektów infrastrukturalnych. Na terenie i obrzeżach dużych polskich miast będzie budować także drogi, modernizować linie kolejowe itp. Magnus Persson podkreśla jednak, że Skanska będzie wybierać kontrakty selektywnie i wykonywać tylko najbardziej dochodowe projekty. Zgodnie z nową strategią, Skanska będzie blisko współpracować z pozostałymi spółkami grupy w Polsce, czyli Skanska Property Poland oraz Skanska Residential Development Poland.

Personalne cięcia

Rezygnuje natomiast z wykonywania inwestycji budowlanych na rynkach lokalnych.

- Wchodzimy teraz w proces głębokiej restrukturyzacji. W związku z tym rozpoczęliśmy procedurę zwolnień grupowych. Prowadzimy rozmowy ze związkami zawodowymi. Zwolnieniami w tym roku objętych zostanie około 2,5 tys. osób – szacuje Magnus Persson.

W spółce pozostanie więc 3  tys. pracowników. Pracę stracą zarówno wykwalifikowaniu jak i niewykwalifikowani robotnicy, kierownicy oraz budowlana kadra techniczna i osoby zajmujące się wsparciem biznesu.

W branży budowlanej brakuje 100-150 tys. osób, więc fachowcy, którzy stracą pracę w Skanskiej raczej nie będą mieć problemu ze znalezieniem jej w innej firmie.

Skanska nie pierwszy raz zwalnia pracowników. W 2016 r. ogłosiła zredukowanie kadry w Polsce o 1150 osób, ale pod koniec tamtego roku ograniczyła liczbę zwolnień do 750 pracowników.

PPP w Ameryce

Skanska była także silna w realizowaniu w Polsce projektów w systemie publiczno-prywatnego partnerstwa. Zbudowała w tym modelu odcinek autostrady A1 z Gdańska do Torunia. Polski rząd zamierza promować wykonywanie w tym modelu kolejnych – zarówno dużych jak i małych inwestycji. Magnus Persson twierdzi jednak, że w najbliższych latach ten model realizacji inwestycji nie będzie się dynamicznie rozwijać. Grupa Skanska ograniczyła ostatnio swoje zaangażowanie w projekty PPP w całej Europie.

- Koncentrujemy się na realizacji infrastrukturalnych projektów PPP w Stanach Zjednoczonych. To perspektywiczny rynek – zapewnia Magnus Persson.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Skanska budowniczym polskich miast