Skarb chce wyjść z Alwerni

ABT
opublikowano: 09-12-2009, 00:00

W trakcie prywatyzacji Ciechu rząd zaplanował licytację 25 proc. akcji jednej z jego spółek.

W trakcie prywatyzacji Ciechu rząd zaplanował licytację 25 proc. akcji jednej z jego spółek.

Wiele się dzieje w Zakładach Chemicznych Alwernia należących do grupy Ciech. Walne spółki ma 30 grudnia podjąć decyzję o "zbyciu lub wydzierżawieniu całości lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz ustanowieniu na nich ograniczonego prawa rzeczowego". Ciech, który ma 73,75 proc. akcji Alwerni, nie chce ujawnić, o co chodzi.

— Nie sprzedajemy spółki. Uchwała mówi o ustanowieniu zabezpieczenia na jej majątku, co wiąże się z ryzykiem ewentualnej jej sprzedaży. Z jakiego tytułu powstanie to zabezpieczenie, to tajemnica grupy Ciech — mówi Krzysztof Grad, rzecznik prasowy Ciechu.

Ciech prowadzi obecnie rozmowy z bankami o restrukturyzacji zadłużenia. Nie wiadomo jednak, czy uchwała walnego ma z nimi związek.

Na 17 grudnia z kolei Ministerstwo Skarbu Państwa wyznaczyło termin aukcji mniejszościowego pakietu akcji Alwerni (25 proc.), który wyceniło na minimum 24 mln zł. Ciech natomiast obecnie swoich akcji w Alwerni nie będzie się pozbywał.

— Zarząd Ciechu nie zdecydował o sprzedaży jakiejkolwiek części posiadanego pakietu akcji Alwerni. Kwestia taka nie jest przedmiotem prac zarządu — mówi Krzysztof Grad.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że trwa właśnie proces prywatyzacji całej grupy chemicznej Ciech. Potencjalni inwestorzy przeprowadzili już due diligence, a skarb i Nafta Polska oczekują od nich ofert wiążących do końca tego roku.

Ciech tymczasem nie zamierza odkupić od skarbu państwa pakietu akcji Alwerni wystawionego na aukcję.

— Nie ma decyzji w tej sprawie — twierdzi Krzysztof Grad.

Alwernia wytwarza m.in. fosforany techniczne i spożywcze, związki chromu oraz kwas fosforowy termiczny. Nie podaje wyników cząstkowych z roku obrotowego. W 2008 r. jej przychody wyniosły 185,5 mln zł (rok wcześnie 157,9 mln zł), a zysk netto prawie 40 mln zł (1 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu