Skarb Państwa ma uzyskać dywidendy z GPW i KDPW

PAP
01-07-2009, 17:54

Skarb Państwa będzie mógł uzyskać dywidendy z zysków Giełdy Papierów Wartościowych oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, przewiduje nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, którą w środę zajmował się Senat.

Nowelizację przygotowali - przy poparciu rządu - posłowie PO. Ich zdaniem obecne ograniczenia ustawowe mogą prowadzić do nieuzasadnionej akumulacji kapitałów w GPW, kontrolowanej przez Skarb Państwa w 98 proc. Przez 18 lat dominujący właściciel spółki, nie mógł partycypować w jej zyskach.

Przedstawiający ustawę w Senacie Henryk Woźniak (PO) poinformował, że Komisja Budżetu i Finansów Publicznych uważa, że nie ma żadnych powodów, by Skarb Państwa nie czerpał dochodów z posiadanych praw własności. "Chodzi o istotne wielkości z punktu widzenia budżetu państwa, to są setki milionów złotych" - zaznaczył.

Jak wynika z informacji MSP, tylko w latach 2007 i 2006 giełda zarobiła "na czysto" odpowiednio ponad 107 mln zł i 135 mln zł. KDPW z kolei osiągnął w tym czasie zysk w wysokości 69 mln zł i 47 mln zł. O dochodach za 2008 r. wypracowanych przez GPW i KDPW resort ma poinformować po 30 czerwca br., kiedy w spółkach odbędą się walne zgromadzenia akcjonariuszy.

Rządowi zależy na tym, by ustawa weszła w życie jak najszybciej. MSP chce bowiem uzyskać dywidendy z zysków Giełdy Papierów Wartościowych oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Miała to umożliwić nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Prezydent skierował ją jednak do Trybunału Konstytucyjnego, choć z powodu niezwiązanego z dywidendami (jego zdaniem ustawa m.in. ogranicza niezależność NBP).

Członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Zdzisław Sokal ostrzegł w środę w Senacie przed pobieraniem dywidendy z KDPW. Zwrócił uwagę, że ustawa, którą prezydent skierował do TK, wyklucza NBP z grona akcjonariuszy KDPW. Zaznaczył, że KDPW jest w dobrej sytuacji finansowej, ale jednocześnie ma duże potrzeby. Wskazał, że chodzi o co najmniej 200 mln zł na utworzenie specjalnego funduszu pozwalającego zabezpieczać operacje spółki prowadzone na jej własne ryzyko. "W trosce o rozwój systemu płatniczego uważamy, że KDPW powinno być w dalszym ciągu instytucją non-profit" - powiedział Sokal.

Nowelizacja będzie głosowana pod koniec posiedzenia Senatu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Skarb Państwa ma uzyskać dywidendy z GPW i KDPW