SKARB PAŃSTWA ODDAJE RESZTÓWKI

Kozińska Katarzyna
12-03-1999, 00:00

SKARB PAŃSTWA ODDAJE RESZTÓWKI

Akcje co najmniej kilkunastu spółek giełdowych trafią do nowych właścicieli

MSP POCZEKA NA INWESTORÓW: MSP nie będzie się wycofywało z przedsiębiorstw, które nie mają strategicznego inwestora. Sprzedając pakiety w spółkach, w których są obecni znaczący akcjonariusze, Emil Wąsacz prawdopodobnie najpierw porozmawia z nimi. fot. Marcin Wegner

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza w tym roku przyspieszyć sprzedaż akcji spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Resort chce w pierwszej kolejności sprzedać pakiety TUiA Warta, Orbisu oraz PBK.

W 77 spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych udział Skarbu Państwa w kapitale akcyjnym przekracza 5 proc.

Pierwsza trójka

W tym roku resort skarbu zamierza pozbyć się akcji co najmniej kilkunastu spółek giełdowych. W ręce nowych akcjonariuszy przejdą na pewno pakiety Orbisu, Powszechnego Banku Kredytowego oraz TUiA Warta. W tej sprawie ministerstwo nie udziela jeszcze żadnych dodatkowych informacji.

Skarb Państwa jeszcze nie zdecydował, czy będzie sprzedawał swoje akcje ogłaszając otwarty przetarg, czy w drodze negocjacji z wybranymi inwestorami.

— Drobne pakiety będą zbywane poza giełdą — to uchroni przed wpływaniem na zmianę kursu akcji. Staramy się pozbywać „ogonów”. W niczym nam nie służą akcje spółek, w których nie mamy decydujących głosów oraz te, w których nasza pozycja jest mniej znacząca — mówi Beata Jarosz, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Obecni mają głos

Prawdopodobnie MSP będzie negocjował najpierw z głównymi akcjonariuszami spółek, z których się wycofuje. Możliwe, że 19,81 proc. akcji Warty będzie chciał odkupić Kulczyk Holding, który jest największym akcjonariuszem spółki — kontroluje w niej prawie 25 proc. akcji. Jan Kulczyk jest znany z tego, że skupuje akcje firm po to, żeby je odsprzedać inwestorowi branżowemu. Głównym akcjonariuszem PBK jest Bank Austria Creditanstalt International. Austriacy kontrolują 19,8 proc. akcji. Skarb Państwa, z 18,25- -proc. pakietem, jest drugim co do wielkości akcjonariuszem spółki. W Orbisie MSP ma 59,6 proc. akcji. Jest jedynym akcjonariuszem kontrolującym powyżej 5 proc. akcji.

Zarząd najbardziej znanej w kraju firmy turystycznej wielokrotnie podkreślał, że nie chce, aby spółka przeszła w ręce inwestorów branżowych. Niewykluczone więc, że ministerstwo zdecyduje się wprowadzić do niej wybraną instytucję finansową.

Obcinanie ogonów

Do listy firm spółek giełdowych z portfela ministerialnego dochodzą jeszcze firmy, w których Skarb Państwa posiada mniej niż 5 proc. akcji.

Ministerstwo nie ma niestety aktualnych danych o tych przedsiębiorstwach. Takich informacji nie posiada także KPWiG, ponieważ inwestorzy giełdowi nie mają obowiązku informować o pakietach mniejszych niż 5-proc. W sumie do MSP należy — wyłączając TP SA — około 35 proc. kapitalizacji giełdy. Wartość akcji Skarbu Państwa określa się na ponad 15 mld zł.

Katarzyna Kozińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kozińska Katarzyna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / SKARB PAŃSTWA ODDAJE RESZTÓWKI