Skarbiec chce zwiększyć aktywa do 6,5 mld zł

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 14-01-2008, 00:00

Pięcioma nowymi funduszami wita 2008 r. Skarbiec TFI. Wszystko po to, by w ciągu roku powiększyć aktywa o 1,7 mld zł.

Towarzystwo nie zraża się giełdową bessą. Wierzy w spółki surowcowe i finansowe

Pięcioma nowymi funduszami wita 2008 r. Skarbiec TFI. Wszystko po to, by w ciągu roku powiększyć aktywa o 1,7 mld zł.

Coraz głośniej o tym, że nerwowa sytuacja na giełdzie zniechęca do inwestowania w fundusze inwestycyjne. Wygląda na to, że Skarbiec TFI się tym nie przejmuje, bo plany na 2008 r. ma ambitne.

— Chcemy zwiększyć aktywa do 6,5 mld zł, z czego 4,2 mld zł w funduszach otwartych — zapowiada Bogusław Garbowski, prezes Skarbiec TFI.

Dziś TFI zarządza 4,81 mld zł, co oznacza, że w ciągu roku chce urosnąć o 1,7 mld zł — o 35 proc. wobec 34-procentowego wzrostu w 2007 r. W realizacji planów pomóc mają nowe fundusze.

Stawka na sektory

Jeszcze w styczniu pojawi się pięć nowości. Będą dwa fundusze sektorowe: inwestujący w spółki zarabiające na surowcach i z branży finansowej, a także akcyjny, lokujący na rynkach Nowej Europy. Euroobligacja zostanie przekształcona w fundusz typu private equity (inwestujący w spółki prywatne, ale notowane na światowych giełdach, i w indeksy). I wreszcie zamknięty fundusz nieruchomości dla inwestorów instytucjonalnych. To nie koniec tegorocznych propozycji.

— Rozwijamy ofertę systemowo. Nie uruchamiamy funduszy, by trafić w to, co chwilowo modne, lecz by wypełnić spektrum możliwości inwestycyjnych. Będziemy uruchamiać kolejne fundusze sektorowe, ale tylko wtedy, gdy uznamy, że sektor jest wystarczająco jednorodny i ma duży potencjał wzrostu — mówi Bogusław Grabowski.

Nowy rok Skarbiec zaczyna więc od mocnego uderzenia na froncie funduszy otwartych.

Tymczasem w 2007 r. to fundusze zamknięte ciągnęły jego sprzedaż — z ogólnego salda napływu 997 mln zł większość trafiła do funduszy zamkniętych: Sezam II i Sezam VIII.

— Chcemy równomiernie rozwijać linię funduszy otwartych, funduszy zamkniętych specjalistycznych (np. rynku nieruchomości) oraz funduszy szytych na miarę dla konkretnych inwestorów. Dzięki temu rozwój TFI będzie bardziej stabilny, mniej zależny od koniunktury na rynkach — wyjaśnia Bogusław Grabowski.

Przybyło inwestorów

Wyniki Skarbca w 2007 r. można oceniać dwojako. Z jednej strony udało mu się powiększyć aktywa z 3,58 mld do 4,81 mld zł. Jego fundusze miały też niezłe wyniki inwestycyjne. Z drugiej strony jednak dynamika wzrostu (34,4 proc.) była niższa niż całego rynku (34,8 proc.) i w rezultacie minimalnie zmalał udział rynkowy Skarbca. Władze towarzystwa są jednak zadowolone.

— Znacząco powiększyliśmy aktywa, wprowadziliśmy sześć nowych funduszy, a liczba naszych klientów zwiększyła się o jedną czwartą — mówi Bogusław Grabowski.

I dodaje, że mniejsza od średniej dynamika wzrostu wynikała z sytuacji na rynku.

— Traciliśmy udział w rynku w pierwszej połowie roku, gdy wygrywały fundusze nastawione na krótkoterminowy wynik. Nasza polityka jest inna: chcemy osiągać stabilne wyniki w długim okresie i jak pokazuje druga połowa roku, potrafimy to robić — podsumowuje Bogusław Grabowski.

4,8

mld zł Tyle wynoszą aktywa Skarbiec TFI…

1,2

mld zł ...o tyle wzrosły w 2007 r...

0,99

mld zł …a tyle wpłacili do jego funduszy klienci w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu