Składek ZUS i podatków ekspresem nie wyślesz

opublikowano: 25-06-2013, 00:00

Usługi finansowe: Możliwości ekspresowego przelewania pieniędzy do ZUS i urzędów skarbowych nie ma i raczej nie będzie. Choć mogłaby się przydać

Za pośrednictwem przelewów natychmiastowych nie można opłacić podatków ani składek do ZUS. Twórcy systemów płatności natychmiastowych (Blue Media i KIR) twierdzą, że nie ma potrzeby wprowadzać takiej możliwości, ponieważ w przypadku tych płatności datą zapłaty jest data obciążenia rachunku. — Nie ma więc znaczenia, kiedy przelew realnie dotrze do odbiorcy — twierdzi Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia w KIR.

FOT. Arinas74/RGB Stock
FOT. Arinas74/RGB Stock
None
None

Dla spóźnialskich

Wydaje się jednak, że byłby sens wprowadzenia płatności natychmiastowych również do ZUS i US.

— Mniej więcej po godzinie 18 wiele banków detalicznych i prowadzących rachunki małego biznesu przyjmuje wprawdzie zlecenia płatności Elixir, ale niekoniecznie obciąża nimi od razu rachunek klienta. Przeciwnie, czeka do następnego dnia i obciąża rachunek dopiero w dniu, w którym wyśle przelew do innego banku — zauważa Grzegorz Hansen, dyrektor w Wydziale Wsparcia Strategii i Analiz Departamentu Bankowości Transakcyjnej BRE Banku.

— Rzeczywiście jest tak, że klient ma możliwość złożenia dyspozycji przelewu po godzinach sesji elixirowych, jednak zarówno jego realizacja, jak i obciążenie rachunku następuje w kolejnym dniu roboczym — twierdzi Małgorzata Bellwon, dyrektor Departamentu Operacji Rozliczeniowych w Meritum Banku.

W związku z tym komuś, kto przypomniał sobie o zapłacie do ZUS czy urzędu skarbowego np. o godzinie 23, ostatniego dnia, w którym upływa termin płatności, przelew natychmiastowy umożliwiłby obciążenie rachunku wysłaną kwotą jeszcze tego samego dnia.

Ekspres, ale nie o każdej porze

Jednak przecież nawet przelewy natychmiastowe nie działają w każdym banku 24 godziny na dobę. — Trzeba pamiętać o tym, że banki nie księgują przelewów po godzinie 18 z powodów technicznych. Mam tu na myśli np. zamykanie systemu czy rozpoczęcie tzw. nocnego przetwarzania. W przypadku przelewów ekspresowych mechanizm jest podobny — ich dostępność zależy od możliwości technicznych banku. Z tego powodu nie wszystkie banki, które udostępniają przelewy natychmiastowe, świadczą tę usługę 24 godziny na dobę. Upraszczając, jeśli bank nie księguje po swojej stronie zwykłego przelewu po godzinie 18, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że nie będzie on realizował po tej godzinie także przelewu natychmiastowego — tłumaczy Sebastian Ptak, dyrektor zarządzający Blue Mediów. Godziny, po których banki nie księgują przelewów, są różne, np. w Millennnium — 21.

— Zlecenia złożone do godz. 21 bank Millennium księguje na rachunku, a przedsiębiorca otrzymuje na potwierdzeniu informację o dacie bieżącej — mówi Małgorzata Popiel, ekspert w Departamencie Bankowości Transakcyjnej Banku Millennium. Z drugiej jednak strony, bankom w zwykłym trybie zdarza się różnicować czas księgowania i realizacji przelewów w zależności od ich rodzaju. Mogą na przykład pójść klientowi na rękę i płatności do ZUS i US zlecone w późnych godzinach nocnych księgować jeszcze tego samego dnia.

— Sprawdziłam w Banku Pekao swój przelew, który robiłam ok. godz. 23 i datę księgowania mam jeszcze 21 lutego, a datę waluty, czyli wyjścia, 22 lutego — mówi pewna księgowa. Do tego trzeba mieć na uwadze, że systemem przelewów natychmiastowych nie można wysłać dowolnej kwoty.

— Odrębną kwestią są limity transakcji, które zostały wprowadzone zarówno po stronie dostawcy systemu, jak i banków jako element ograniczający m.in. ryzyko nadużyć. Stąd w przypadku dużych płatności ich realizacja w systemie płatności natychmiastowych byłaby niemożliwa — zauważa Małgorzata Bellwon.

NBP nie widzi potrzeby

Aby wprowadzić system przelewów natychmiastowych w ZUS i US, uczestnikiem systemu musiałby się stać Narodowy Bank Polski (NBP), który prowadzi rachunki jednostek budżetowych.

— Prowadzimy rozmowy z NBP i jesteśmy jako Krajowa Izba Rozliczeniowa otwarci na współpracę — mówi Tomasz Jończyk.

Czy jednak NBP jest na taką współpracę otwarty? — NBP prowadzi rachunki dla budżetu państwa, które charakteryzują specyficzne zasady funkcjonowania. Przedstawiciele budżetu państwa nie zgłaszali do tej pory potrzeb realizacji płatności w trybie natychmiastowym (tj. wymagania, aby obciążenie rachunku jednostki budżetowej i uznanie rachunku beneficjenta nastąpiło w tym samym czasie).

Warto także zauważyć, że od lutego 2013 r. Krajowa Izba Rozliczeniowa wprowadziła zmiany w zasadach rozliczania płatności z tytułu składek na rzecz ZUS, tj. przeniesienia ich na standardowe sesje systemu Elixir, co znacznie przyspieszyło ich ujęcie na rachunkach składkowych ZUS — dowiedzieliśmy się z biura prasowego NBP.

Nie ma i nie będzie

Tak więc przelewów natychmiastowych do ZUS i US nie ma i najprawdopodobniej nie będzie. Jednak taka potrzeba jest mimo wszystko wątpliwa. Co prawda w niektórych przypadkach spóźnialscy zyskaliby pewność, że przelew zostanie obciążony jeszcze tego samego dnia. Ale na pewno nie we wszystkich bankach i nie o każdej godzinie, podobnie jak obecnie nie wszystkie banki udostępniają przelewy natychmiastowe 24 godziny na dobę, a większość nawet nie wdrożyła jeszcze systemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane