Składka w dół, czysty zysk

Albert Stawiszyński
opublikowano: 29-06-2007, 00:00

Za każdy tysiąc zł  brutto pensji pracownik dostanie od lipca podwyżkę netto prawie 25 zł, ale musi od tego zapłacić podatek.

Za każdy tysiąc zł brutto pensji pracownik dostanie od lipca podwyżkę netto prawie 25 zł, ale musi od tego zapłacić podatek.

Taki skutek przynosi podpisana już przez Prezydenta RP ustawa zmniejszająca składkę rentową. W lipcu spadnie ona do 3,5 proc. (z 6,5 proc.), co oznacza realne zwiększenie pensji pracowniczych. W praktyce przewidziana redukcja składki będzie oznaczać wzrost otrzymywanych świadczeń u większości kategorii osób, które objęte są obowiązkiem ubezpieczenia rentowego —niezależnie od sposobu finansowania składki.

Kogo konkretnie obejmą nowe zasady?

— Między innymi osoby zatrudnione na umowę o pracę, wykonujące pracę nakładczą, członków spółdzielni rolniczych i kółek rolniczych, świadczące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia — wyjaśnia Halina Kwiatkowska, partner z kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Wśród osób objętych obniżką — dodaje mecenas Kwiatkowska — są także te, które współpracują ze zleceniobiorcami, prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, posłowie i senatorowie oraz osoby wykonujące odpłatnie pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Status pracownika ma także pracownik tymczasowy, więc podlega ubezpieczeniom społecznym.

Jest jednak druga strona medalu. Mniejsza składka rentowa powoduje zwiększenie obciążeń podatkowych.

— Od większego wynagrodzenia będzie trzeba odprowadzić większe zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych — wyjaśnia Aleksander Werner, radca prawny i adiunkt w Szkole Głównej Handlowej.

Wzrost wynagrodzeń związany z obniżeniem składki rentowej oznacza też wyższą kwotę wnoszoną do Narodowego Funduszu Zdrowia.

— Z kolei w przypadku samozatrudnionych obniżona składka rentowa to mniejszy wydatek na ubezpieczenia społeczne, ale też mniejsze koszty uzyskania przychodów — dodaje Halina Kwiatkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu