Sklepy gotowe na black friday

opublikowano: 27-11-2019, 22:00

Centra handlowe przygotowały się do piątkowej wyprzedaży. Liczą na dużo większą frekwencję i obroty w sklepach

Polacy gromadzą już siły na zakupy. Podobnie jak w zeszłym roku nadchodzący olbrzymi wzrost odwiedzalności centrów handlowych sygnalizowany jest przez wyraźny jej spadek w tygodniu poprzedzającym.

Co dziesiąty Polak planuje przeznaczyć w tym roku na zakupy w black
friday ponad połowę swojego świątecznego budżetu, który oszacowano na 1521 zł —
wynika z badania Deloitte Zakupy świąteczne 2019.
Zobacz więcej

ZAKUPOWE SZALEŃSTWO:

Co dziesiąty Polak planuje przeznaczyć w tym roku na zakupy w black friday ponad połowę swojego świątecznego budżetu, który oszacowano na 1521 zł — wynika z badania Deloitte Zakupy świąteczne 2019. Fot. Andrzej Hulimka/FORUM

— W ostatnim tygodniu, między 18 a 24 listopada, frekwencja w centrach handlowych spadła o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym tygodniem 2018 r. — mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute.

Po takim głębokim wdechu w ciągu trwania promocji klienci masowo szturmują galerie. Według Retail Institute w 2018 r. w 130 centrach handlowych stale monitorowanych przez Instytut, w tygodniu kampanii black friday odwiedzalność wzrosła o 8,9 proc. w porównaniu do wyników z 2017 r., przy czym wzrost frekwencji odnotowały głównie centra bardzo duże (ponad 40 tys. m kw. powierzchni wynajmu) oraz te, których dominującą ofertę stanowi moda oraz usługi. Co ciekawe, małe centra handlowe odnotowały w ubiegłym roku w czarny piątek nieznaczny spadek odwiedzalności, co jest ściśle powiązane z ich relatywnie uboższą ofertą handlową i usługową.

Według szacunków ekspertów RI obroty najemców były w tym dniu dwukrotnie wyższe niż w poprzedni weekend. Jak pokazuje badanie Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”, popularność znanego w Polsce od trzech lat czarnego piątku bardzo wzrosła. Aż 74 proc. konsumentów z Polski biorących udział w badaniu zadeklarowało w tym roku chęć zakupów w ostatni piątek listopada (w całej Europie jest to średnio 68 proc.). Black friday organizowany jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii co roku w ostatni piątek listopada, tuż po Święcie Dziękczynienia. Uznawany w Ameryce Północnej za dzień największych w roku wyprzedaży i obniżek cen, jest również kojarzony od wielu lat z rozpoczęciem przedświątecznych zakupów. W Polsce jest szerzej znany od 2016 r. i szybko zyskuje na popularności.

Piątek od poniedziałku

W niektórych centrach handlowych promocje zaczęły się już 25 listopada. Tak dzieje się np. w Klifie w Gdyni czy warszawskim Blue City.

— W piątek nastąpi kulminacja zakupów i ofert najemców. Część sklepów wprowadza w tym roku nowy format promocji, tzw. black week, i promuje wyprzedaże już od początku tygodnia. Większość ofert z black friday będzie również aktualna w sobotę — mówi Krzysztof Sajnóg, dyrektor marketingu Blue City. Sukces listopadowych wyprzedaży powoduje wydłużanie się czarnego piątku do weekendu, potem tygodnia, a w przypadku niektórych marek wyprzedaże zaczynają się już nawet od początku listopada, co można zaobserwować np. w Galerii Północnej.

— Często jest tak, że w każdym tygodniu obowiązuje rabat na inny rodzaj asortymentu — mówi Emilia Szkudlarek, dyrektor ds. marketingu w Galerii Północnej w Warszawie.

Dłuższej otwarte

Większa frekwencja w centrach handlowych wiąże się również z wydłużeniem w części z nich pracy tego dnia. Późniejsze zamykanie swoich centrów handlowych zapowiada 29 listopada m.in. EPP. Również godziny funkcjonowania galerii Westfield Arkadia w Warszawie zostaną wydłużone do 23:00. Według Moniki Lewczuk-Kuropaś, rzeczniczki prasowej Westfield Arkadia w Warszawie, ostatni piątek listopada przyciąga klientów nie

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

tylko promocyjnymi ofertami w sklepach najemców, ale atmosferą świąt i kupowania prezentów dla najbliższych.

— Centra handlowe EPP odnotowały w ubiegłym roku ponad 60-procentowy wzrost odwiedzin klientów w porównaniu z tygodniem poprzedzającym czarny piątek. Centrum handlowe Galaxy w Szczecinie pobiło tego dnia swój wynik frekwencyjny w 2018 r., a w kieleckiej Galerii Echo odnotowano najlepszą odwiedzalność w całej jej historii. Podobnie jak w zeszłym roku, podczas tegorocznej akcji liczymy na wysokie wskaźniki odwiedzalności naszych centrów handlowych — mówi Czesław Jasiewicz, dyrektor portfela centrów handlowych w EPP.

Nie tylko sklepy w centrach handlowych, ale zarządzający obiektami zadbają w black friday o większą frekwencję. W gdyńskim Klifie robienie zakupów jest nagradzane — za wydanie określonych sum można dostać świąteczne upominki z asortymentu najemców galerii. W centrach należących do EPP podczas tegorocznego black friday przygotowano dodatkowe wydarzenia, np. konkursy i zabawy, koncerty, giełdy oraz karty podarunkowe. Również Blue City od kilku lat organizuje tego dnia koncerty. W ubiegłym roku na scenie w Blue City wystąpił Michał Szpak, a w tym roku MashLive.

— W Blue City dodatkową atrakcją w piątek będzie otwarcie pierwszego w Polsce sklepu sieci Eurospar, która zastąpi sieć Piotr i Paweł — mówi Krzysztof Sajnóg.

Konkurencja z internetu

W tym roku rabaty przygotowane przez najemców różnych galerii mieszczą się w przedziale od 10 do aż 90 proc.

— Oczywiście 90-procentowe rabaty dotyczą nielicznych artykułów i w nielicznych sklepach, ale i tak robiąc w tym dniu zakupy, można zaoszczędzić średnio ok. 20-30 proc. — mówi Anna Szmeja.

Dzięki badaniom Retail Institute wyniki frekwencji i obrotów w black friday w centrach handlowych poznamy już na początku grudnia. Przedstawiciele galerii liczą na podobne lub lepsze niż w ubiegłym roku wyniki. Zdaniem Anny Szmei są one jednak trudne do przewidzenia. Najemcy mieli w tym roku niższe marże, ponieważ bardzo wzrosły koszty operacyjne, w tym wynagrodzeń, więc jeszcze nie wiemy, na ile atrakcyjna okaże się ich oferta rabatowa. Nie bez znaczenia jest również agresywna kampania promocyjna prowadzona przez sektor e-commerce. Według Ecommerce Report: Poland 2019 przygotowanego przy współudziale SAP już 77 proc. Polaków aktywnie korzysta z internetu, a 61 proc. z nich robi zakupy w sklepach internetowych.

Sprawdź program konferencji "Analityka i narzędzia w sprzedaży", 14-15 stycznia 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu