Sklepy pod lupą inspektorów

opublikowano: 11-02-2018, 22:00

Błędne informowanie o cenach, niedoważanie towarów czy naliczanie przy kasie ceny wyższej niż na półce — to główne nieprawidłowości w tradycyjnych sklepach z obsługą za ladą, ujawnione przez Inspekcję Handlową (IH).

 Nieprawidłowości wykryto w 78 proc. skontrolowanych placówek. W efekcie IH wydała 52 decyzje, w których ukarała przedsiębiorców za błędne informowanie o cenach — w sumie będzie ich to kosztować ponad 17,5 tys. zł. Nałożono też 22 mandaty (w sumie 3,1 tys. zł) za niezalegalizowanewagi czy brak informacji o tym, że alkohol szkodzi. Jak wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w sklepach z tradycyjną obsługą jest najwięcej nieprawidłowości związanych z podawaniem informacji o cenach. Sprzedawcy powinni umieszczać je na wywieszce lub na towarze, ale nie wywiązują się z tego obowiązku — najczęściej z powodu niewiedzy. IH skontrolowała 165 sklepów, a inspektorzy wzięli pod lupę 30 tys. produktów i mieli zastrzeżenia do ponad 6 tys. z nich (19,6 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sklepy pod lupą inspektorów