Skotan woli nie ryzykować

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-11-1998, 00:00

Skotan woli nie ryzykować

ŚMIERTELNY IMPORT: Niekontrolowany import wyrobów skórzanych, w szczególności z Chin, w znaczący sposób wpływa na obniżenie rentowności produkcji krajowych firm garbarskich, co może je zniszczyć — twierdzi Jan Konieczny, prezes Skotana. fot. Andrzej Wawok

Niepewna sytuacja na warszawskiej giełdzie daje się we znaki nie tylko spółkom notującym na niej swoje akcje. Giełdowy kryzys dotknął także nowych emitentów, którzy licząc się z możliwością niepowodzenia subskrypcji akcji, decydują się je przenieść na inny termin. Ostatnio takie rozczarowanie spotkało chętnych do kupienia papierów spółki Skotan.

ZARZĄD spółki zdecydował na zeszłotygodniowym posiedzeniu przesunąć termin emisji 100 tys. akcji serii C na nie sprecyzowaną przyszłość. Wszystko zależeć będzie od dalszego rozwoju wypadków na GPW.

NIE NALEŻY się spodziewać podjęcia decyzji przed końcem roku. Nasz prospekt jest ważny do 25 stycznia, a więc mamy jeszcze trochę czasu do namysłu. Teraz sytuacja jest na tyle niekorzystna, iż grozi fiaskiem całej operacji — mówi Jan Konieczny, prezes spółki.

ŚRODKI pozyskane z emisji, około 3 mln zł, miały zostać przeznaczone na rozbudowę zdolności produkcyjnych i przeprowadzenie szeroko zakrojonego planu inwestycyjnego. Jego celem jest między innymi wejście do innego zakładu garbarskiego i pełnienie w nim funkcji inwestora strategicznego. W tej sprawie toczą się obecnie rozmowy, ale zarząd nie chce ujawnić, jaki z zakładów mógłby wchodzić w rachubę. Alternatywą dla tych planów miała być rozbudowa istniejącej infrastruktury.

ZDANIEM prezesa, mimo braku środków z emisji akcji serii C, program inwestycyjny nie jest zagrożony.

NA TEN cel zgromadziliśmy już odpowiednie środki z wcześniejszej emisji (seria B). Tak więc nie przewidujemy, że będziemy zmuszeni w jakiś sposób ograniczyć nasze plany — tłumaczy Jan Konieczny.

MIMO tych zapewnień spółka szuka jednak innych źródeł finansowania prowadzonych inwestycji. W grę wchodzi zaciągnięcie kredytu bankowego lub też emisja obligacji.

SKOTAN zamierza także wystąpić do rady giełdy z wnioskiem o zmianę rynku notowań z równoległego na wolny. Wynika to z tego, że spółka na skutek przesunięcia emisji nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu kapitału akcyjnego. W obrocie giełdowym znajdzie się 460 tys. akcji serii A i 260 tys. serii B o wartości nominalnej 3,66 zł każda.

SKOCZOWSKI Skotan jest jednym z największych krajowych producentów skór świńskich i cielęcych przeznaczonych na wierzchy obuwia, odzież, galanterię i podszewki. Udział spółki w krajowym rynku szacowany jest na około 10 proc. z tendencją do stałego wzrostu. Konkurencję dla spółki stanowi blisko 250 garbarni o produkcji rocznej powyżej 20 tys. mkw., w tym notowany już na giełdzie, łódzki Chemiskór.

DZIAŁALNOŚĆ Skotana nastawiona jest przede wszystkim na sprzedaż eksportową, kierowaną na rynki Unii Europejskiej i do USA. Stanowi ona blisko 75 proc. przychodów firmy.

NAJWIĘKSZYM obecnie zagrożeniem dla całej branży skórzanej, co znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji na rynku, jest import obuwia skórzanego. Z danych Polskiej Izby Przemysłu Skórzanego wynika, że w I półroczu 1998, przy poziomie produkcji 26,1 mln par, do kraju zostało sprowadzone ponad 62 mln par butów.

Z TEGO względu branża ostatnio notuje znaczący zastój, co wpływa na wyniki poszczególnych firm. Duży udział produkcji eksportowej w przypadku Skotana jest dla spółki korzystny. Nie odczuwa ona w znaczący sposób załamania na rynku krajowym, co pozwala jej generować zaplanowane wcześniej zyski. Po dziewięciu miesiącach sprzedaż spółki osiągnęła 80 proc. prognozy, a zysk netto zrównał się z nią.

PONIEWAŻ wyniki są więcej niż zadowalające, planujemy podniesienie prognozy zysku. Przyszli inwestorzy powinni to docenić — konkluduje prezes zarządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Skotan woli nie ryzykować