Słabe indeksy PMI z Europy

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 02-05-2012, 10:09

Rynek został skutecznie wybudzony z euforii po wczorajszym indeksie ISM w USA dzięki podobnym indeksom dla Europy.

Wydawałoby się, iż po wstępnych indeksach z Francji i Niemiec nie może być już gorzej. A jednak, włoski PMI tąpnął do 43,8 pkt. (oczekiwano 47 pkt!), w dół skorygowano też wartości dla Niemiec, Francji i całej strefy. Poza obszarem wspólnej waluty też nie jest różowo. Już w porannym komentarzu zwracaliśmy uwagę na słabszy PMI z Wysp, teraz wiemy też, że wyraźny spadek aktywności nastąpił również w Szwajcarii (indeks spadł z 51,1 pkt. do 46,9 pkt.).

Słabsze dane mamy też w Polsce, indeks ponownie znalazł się poniżej granicy 50 pkt. (zniżkując z 50,1 do 49,2 pkt.). Tak jak pisaliśmy w komentarzu porannym, o nastrojach w tym tygodniu przesądzą prawdopodobnie raporty z amerykańskiego rynku pracy, jednak dane z Europy (szczególnie w połączeniu ze zbliżającymi się wyborami we Francji i Grecji) zapowiadają powrót dekoniunktury rynkowej jeszcze w maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane