Słabe otwarcie tygodnia w USA

opublikowano: 25-07-2016, 22:07

W niezbyt dobrych nastrojach przystąpili do poniedziałkowego handlu inwestorzy z amerykańskich giełd. Po słabym otwarciu indeksy stopniowo pogłębiały straty by dopiero w połowie sesji wyhamować zniżkę i zacząć poruszać się w bok.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks DJ IA tracił 0,42 proc. Wskaźnik S&P500 zniżkował o 0,3 proc. zaś technologiczny Nasdaq o 0,05 proc. 

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

W zachowaniu graczy dało się wyczuć wyczekiwanie na wyniki rozpoczynającego się we wtorek dwudniowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), organy Fed odpowiedzialnego za politykę stóp procentowych. I choć mało kto oczekuje, że podczas lipcowego posiedzenia gremium pod przewodnictwem Janet Yellen zdecyduje się na zaostrzenie polityki monetarnej, istotne mogą być jednak uzasadnienie i komentarze do obecnej sytuacji w amerykańskiej gospodarce oraz prognozy na przyszłość. 

Traderzy obecnie dają niecałe 15 proc. szans na podwyżkę stóp we wrześniu i 38,5 proc. we grudniu.

Uwagę handlujących, przy świecącym pustką kalendarzu danych makro przykuwały głównie raporty kwartalne spółek. Po pierwszej fali rezultatów analitycy stali się nieco bardziej optymistyczni i zmniejszyli skalę oczekiwanego spadku zysków spółek wchodzących w skład benchmarkowych indeksów z 5 do 3 proc. w  okresie II kwartału. 

Spadek notowań ropy, w tym odmiany WTI do najniższego poziomu od końca kwietnia negatywnie przekładał się na wyceny spółek paliwowych i energetycznych z Exxon i Chevronem na czele. 

Na rynku technologicznym spadał kurs akcji Yahoo. To reakcja inwestorów na informacją na zgodzie właściciela popularnego portalu i wyszukiwarki na sprzedaż podstawowej działalności internetowej. Kosztem 4,8 mld USD przejmie go koncern Verizon, którego walory też traciły w poniedziałek na wartości.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane