Słabość maluchów to nie powód do obaw

opublikowano: 02-08-2017, 22:00

Zróżnicowanie sytuacji w poszczególnych segmentach rynku to szansa, a nie powód do zmartwień — uważa Maciej Świątkowski z Agio Funds TFI.

Tzw. szerokość rynku od zawsze jest zwykle dobrym barometrem siły trendu, ale zdaniem eksperta Agio Funds TFI, obecna słabość mniejszych spółek, przy względnie stabilnych notowaniach średniaków i nieco lepszych — blue chipów to szansa, a nie powód do obaw, szczególnie w kontekście dobrej sytuacji makro i pozytywnych perspektyw gospodarczych.

Zobacz więcej

Fot. Krystian Maj - Forum

— Rynek znajduje się w fazie weryfikacji wcześniejszychoczekiwań, które w pewnym stopniu zostały już zdyskontowane oraz poszukiwania nowych impulsów, i kierunków rozwoju giełdowej koniunktury — uważa Maciej Świątkowski.

W lipcu WIG20 urósł o 3 proc., mWIG40 zyskał 0,5 proc., a sWIG80 spadł o 3 proc.

mWIG40 zwyżkował w lipcu symbolicznie, ale mimo to trzyma się w okolicy górnego ograniczenia trwającej od lutego konsolidacji i wciąż jest o ponad 50 proc. wyżej od dołka ze stycznia ubiegłego roku. Pozostawanie w niej przez tak długi czas, bez silniejszej korekty, można interpretować jednoznacznie optymistycznie. Choć potencjał wzrostowy na razie uległ wyczerpaniu, to jednocześnienie ma chętnych do pozbywania się akcji — dodaje dyrektor ds. rozwoju biznesu AgioFunds.

Ekspert zwraca jednak uwagę, że kilka spółek, które do tej pory miały mocne fundamenty, rozczarowało już słabszą dynamiką wyników za drugi kwartał. Tak stało się m.in. z Forte i Neuką. Ich notowania nerwowo zareagowały na wstępne rezultaty. Maciej Świątkowski kontynuację słabej passy najmniejszych spółek częściowo tłumaczy korygowaniem wcześniejszej silnej fali wzrostowej oraz brakiem dopływu kapitału do tej części rynku, wyraźnie widocznym po malejących obrotach.

— Powodem takiego stanu rzeczy jest też rozczarowującaw wielu przypadkach namika wyników finansow firm. Poprawę na pozio zysku netto notuje mniej połowa spółek wchodząc w skład sWIG80. Nic za dziwnego, że inwestorzy serwujący zwyżki na ry blue chips i wielu średn firm unikają tego segme Indeks traci już czwarty m siąc z rządu, a lipcowy dek, sięgający prawie 3 pr to najmocniejszy tego t ruch od czerwca ubieg roku. Nie znaczy to jednak w składzie indeksu nie mo znaleźć walorów dających tysfakcjonujące stopy zw oraz spółek charakteryz cych się atrakcyjnymi w nami i obiecującymi pers tywami — zaznacza eksp Agio Funds TFI.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu