Słabsza końcówka roku w przedsiębiorstwach

Kondycja małych i średnich przedsiębiorców w trzecim kwartale tego roku się poprawiła, ale w ostatnim może być nieco gorzej.

Nastrój dopisuje przedsiębiorcom — wynika z najnowszego Skanera MSP, badania przeprowadzonegoprzez Instytut Keralla Research na próbie 600 mikro-, małych i średnich firm w październiku tego roku. Wskaźnik KERNA obrazujący nastroje przedsiębiorców wyniósł minus 60,08 pkt., i jest lepszy o 2,67 pkt. niż kwartał wcześniej. Może on przyjmować wartość od minus 100 do 100, a jest tym niższy, im gorszy nastrój przedsiębiorców.

Jednak optymizm przedsiębiorców dotyczy głównie trzeciego kwartału tego roku. Aż 26 proc. z nich uznało, że kondycja ich firmy w tym czasie się polepszyła. To wynik o 5,5 pkt. proc. wyższy niż w poprzedniej edycji badania. Nieznacznie wzrósł też odsetek pesymistów, do 21,8 proc. Firmy dobrze oceniły także sytuację gospodarczą w trzecim kwartale tego roku.

Nieco gorzej wyglądają prognozyna kolejny kwartał. W ostatnich trzech miesiącach 2015 r. przedsiębiorcy raczej spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej Polski — pesymistów jest 19 proc., a optymistów zaledwie 11,5 proc. Lepiej firmy oceniają kondycję własnego biznesu w tym czasie, ale ich optymizm od początku roku również w tym zakresie sukcesywnie spada — obecnie 26,5 proc. badanych przewiduje poprawę sytuacji swojego biznesu, a gorszej sytuacji spodziewa się 14 proc. respondentów.

Pomimo gorszych prognoz firmy będą inwestować — indeks ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez MSP sięgnął minus 63,4 pkt. i jest to najlepszy wynik od początku tego roku. Przedsiębiorcy będą więcej niż w poprzednim kwartale inwestować w nieruchomości, podnoszenie kompetencji pracowników,oprogramowanie, remonty i modernizacje maszyn oraz urządzeń. Kolejny kwartał z rzędu rośnie także zatrudnienie w firmach z sektora MSP.

— W całym 2015 r. więcej firm zatrudniało, niż zwalniało pracowników — zauważa Izabella Młynarczyk, analityk rynku w Keralla Research. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Słabsza końcówka roku w przedsiębiorstwach