Słaby debiut „spółki w ciemno” byłego prezesa Commerzbanku

opublikowano: 26-03-2021, 15:46

EFIC1, „spółka w ciemno” firmowana przez Martina Blessinga, byłego szefa drugiego banku Niemiec, staniała w debiucie na giełdzie w Amsterdamie.

Akcje EFIC1 taniały nawet o 1,5 proc. w piątek w pierwszym dniu notowań. Spółka pozyskała 415 mln EUR w pierwotnej ofercie publicznej, największej przeprowadzonej w Europie przez „spółkę w ciemno”, czy inaczej SPAC, od wybuchu popularności tego rodzaju spółek w USA w ubiegłym roku. Oferta umocniła pozycję Amsterdamu jako głównego rynku SPAC w Europie.

„Spółki w ciemno” powstają w celu przejęć. Inwestorzy kupując ich akcje w pierwotnej ofercie publicznej nie znają jednak konkretnego celu przejęcia. Dlatego ważne jest kto firmuje spółkę. EFIC1 zapowiadał, że chce przejmować firmy z sektorów usług finansowych i technologii.

Martin Blessing, fot. Vario Images/FORUM
Martin Blessing, fot. Vario Images/FORUM

Debiut EFIC1 nastąpił w momencie kiedy entuzjazm wobec „spółek w ciemno” w USA osłabł. Śledzący ich notowania indeks IPOX SPAC spadł o 11 proc. w tym miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane