Słaby finisz dobrej sesji w Europie

opublikowano: 28-05-2012, 19:06

Największe zachodnioeuropejskie giełdy starały się w poniedziałek podtrzymać rozpoczętą pod koniec ubiegłego tygodnia wzrostową tendencję, ale nie wszystkim się ta sztuka udała.

Obóz kupujących motywowany był do działania przede wszystkim wynikami sondaży politycznych, które zmniejszyły obawy o wyjście Grecji ze strefy euro. Wsparciem dla obozu byków były też poranne zwyżki na dalekowschodnich parkietach oraz wzmacniające się wyceny kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd. Ze względu na święto Dnia Pamięci rynek kasowy na Wall Street był zamknięty. Jednak po południu doszło do znacznego pogorszenia nastrojów m.in. na skutek silnego wzrostu rentowności hiszpańskich obligacji. W efekcie, indeksy gwałtownie opadły oddając wcześniejsze zyski.
Ostatecznie na finiszu londyński indeks FTSE100 zyskał jedynie 0,09 proc., paryski CAC40 spadał o 0,16 proc. zaś frankfurcki DAX zniżkował o 0,26 proc.
Według najnowszych badań, grecka partia Nowa Demokracja, opowiadająca się za cięciami wydatków przewodzi wyborczym sondażom. To optymistyczny dla rynków prognostyk przed przewidzianymi na 17 czerwca wyborami w Grecji.
Siódmy z rzędu spadek zapasów miedzi na giełdzie futures w Szanghaju podbił ceny surowca co pozytywnie przełożyło się na notowania akcji czołowych koncernów wydobywczych. Sektor górniczy był najmocniejszym wśród 19 składowych indeksu Stoxx600.
Ogromna nerwowość towarzyszy w ostatnich dniach notowaniom akcji hiszpańskiej Bankii. Na otwarciu tygodnia kurs instytucji, która została w maju znacjonalizowana spadał momentami o ponad 11 proc. To pokłosie informacji spółki, że będzie zabiegać o publiczne fundusze by zapewnić środki na kredyty dla swoich oddziałów.
Cieszyć się z kolei mogli akcjonariusze Aveva Group. Ponad 10 proc. zwyżka notowań producenta specjalistycznego oprogramowania inżynieryjnego to zasługa lepszych niż oczekiwali analitycy wyników z ostatni rok obrachunkowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Słaby finisz dobrej sesji w Europie