Śląsk staje się kopalnią pieniędzy

Małgorzata Grzegorczyk
20-01-2009, 06:55

Niedawno werbowali firmy w Dolinie Krzemowej, teraz budują im park technologiczny. To jedna z wielu inwestycji Katowic w 2009 r.

Ten przetarg przedstawiciele Katowic zapowiadali już we wrześniu ubiegłego roku, po powrocie z misji gospodarczej w Kalifornii, gdzie rozmawiali m.in. z Cisco, Symantekiem czy Genentech. Chodzi o park technologiczny nastawiony głównie na przyciągnięcie firm wysokich technologii i centrów badawczo-rozwojowych. W ostatni czwartek Piotr Uszok, prezydent Katowic, ogłosił przetarg na 12 z 39,6 ha, na których miasto planuje budowę tego parku. Procedura potrwa sześć miesięcy. Budowa mogłaby się zakończyć w 2010 r. Pierwszy etap szacowany jest na 240 mln zł.

To początek długiej listy miejskich przedsięwzięć.

— Zamierzamy też rozpocząć budowę parku wodnego. Mamy analizę ekonomiczną, w pierwszym kwartale uruchomimy procedurę wyboru inwestora — zapowiada prezydent Katowic.

Miasto chce realizować ten projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) lub na zasadach koncesjonowania. Przygotowanie projektu potrwa do 2010 r. i wtedy ruszą prace budowlane. Park wodny to inwestycja za 240 mln zł. W przypadku obu parków miasto będzie się angażować finansowo w możliwie niewielkim stopniu. W kilku kolejnych inwestycjach będzie się wspomagać funduszami z UE.

— Chodzi o Międzynarodowe Centrum Kongresowe (trwa projektowanie), Muzeum Śląskie (kończymy projektowanie) oraz Bibliotekę i Centrum Informacji Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej (projekt jest gotowy, w pierwszym półroczu firma powinna wejść na plac budowy) — wymienia Piotr Uszok.

Miasto będzie się też ubiegać o dofinansowanie budowy nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

— Tam, gdzie nie możemy współpracować z partnerami prywatnymi ani zdobyć unijnych pieniędzy, inwestujemy sami. W tym roku w budżecie na inwestycje zapewniono pół miliarda złotych — przyznaje prezydent stolicy Górnego Śląska.

Więcej na temat planów inwestycyjnych Katowic we wtorkowym Pulsie Biznesu!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Śląsk staje się kopalnią pieniędzy