Śledztwo w sprawie Alfa Star potrwa dłużej

opublikowano: 23-04-2019, 22:00

Prokuratura sprawdzi, czy przed bankructwem nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów i oszustwa.

Śledztwo związane z upadłością biura podróży Alfa Star zostało przedłużone o kolejne pół roku, czyli do 14 października. Postępowanie wymagało przesłuchania kilku tysięcy osób. Prowadząca śledztwo radomska prokuratura w ramach tzw. pomocy prawnej zwróciła się o wykonanie pewnych czynności śledczych do odpowiednich organów w Egipcie. Biuro Alfa Star z Radomia ogłosiło utratę płynności finansowej w sierpniu 2015 r. Ponad 1600 klientów biura znajdowało się wtedy w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Egipcie, Tunezji, Bułgarii, Turcji i Włoszech.

Stworzone przez Sylwestra Strzylaka biuro Alfa Star
do ostatniej chwili sprzedawało wycieczki. Jeden z samolotów z turystami,
którzy wykupili wczasy, odleciał kilkanaście minut przed ogłoszeniem
bankructwa, a pechowi klienci dowiedzieli się o nim na lotnisku, gdy okazało
się, że nie mają opłaconego hotelu.
Zobacz więcej

NIEMIŁA NIESPODZIANKA:

Stworzone przez Sylwestra Strzylaka biuro Alfa Star do ostatniej chwili sprzedawało wycieczki. Jeden z samolotów z turystami, którzy wykupili wczasy, odleciał kilkanaście minut przed ogłoszeniem bankructwa, a pechowi klienci dowiedzieli się o nim na lotnisku, gdy okazało się, że nie mają opłaconego hotelu. Fot. ARC

Śledczy badają, jaka była kondycja finansowa radomskiej spółki w latach 2013-15. Prokuratura stara się ustalić, czy nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów i oszustwa polegającego na tym, że biuro sprzedawało imprezy turystyczne, choć sytuacja firmy wskazywała, że w każdej chwili może dojść do ogłoszenia upadłości.

W momencie bankructwa biuro miało gwarancję ubezpieczeniową wysokości 20 mln zł. W grudniu 2014 r. Alfa Star, notowany na NewConnect, podpisał list intencyjny z Travco Group, egipską grupą hotelarską, która w 2015 r. w dwóch etapach kupiła łącznie 79 proc. akcji spółki od jej twórców i współwłaścicieli — rodzeństwa Izabeli i Sylwestra Strzylaków. Eksperci twierdzili, że dopiero po przejęciu egipski inwestor zorientował się, jak zła była sytuacja biura.

Doprowadziła do niej m.in. nietrafiona inwestycja w 4YouAirlines, linię czarterową, która nigdy nie rozpoczęła działalności, a także zamachy terrorystyczne w Egipcie i Tunezji. Alfa Star było jednym z najstarszych polskich biur podróży, a w 2008 r. było czwartym pod względem wielkości touroperatorem w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy