Słowacja zgłosiła przypadek ptasiej grypy

  • PAP
opublikowano: 10-01-2020, 20:32

Słowacja zgłosiła pojawienie się ogniska wysoko patogennego wirusa ptasiej grypy. H5N8 wykryto o drobiu w jednym w gospodarstw na zachodzie kraju - poinformowała w piątek Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE).

Jak podała OIE, powołując się na słowackie ministerstwo rolnictwa, zakażone były 22 ptaki z niewielkiego gospodarstwa w pobliżu miasta Nitra. Jego właściciel zgłosił śmierć trzech ptaków, w czwartek testy potwierdziły, że drób był zakażony wirusem H5N8. Wszystkie ptaki z tego gospodarstwa zostały ubite.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że drób przebywał na zewnątrz i miał kontakt z dzikim ptactwem.

Słowackie służby weterynaryjne ustanowiły strefę ochronną w odległości około trzech kilometrów od gospodarstwa. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Zaleciły również hodowcom trzymanie drobiu w pomieszczeniach lub ograniczenie mu kontaktu z dzikimi ptakami, które mogą przenosić chorobę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane