Słowacy wybierają prezydenta

opublikowano: 14-03-2019, 22:00

W sobotę Słowacy pójdą do urn, aby po raz piąty wybrać głowę państwa. Tym razem może to być kobieta. Choć rozstrzygnięcie zapadnie raczej w drugiej turze.

Spośród 14 kandydatów, którzy ubiegają się o fotel prezydenta republiki (dwóch zrezygnowało), największe szanse na wybór ma 45-letnia prawniczka Zuzana Čaputová. Według najnowszego sondażu ośrodka AKO w pierwszej turze może liczyć nawet na 52,9 proc. głosów. Jej najsilniejszy rywal to Maroš Šefčovič, komisarz KE ds. unii energetycznej, który ma poparcie na poziomie 16,7 proc. Na trzecim miejscu jest Štefan Harabin, były przewodniczący sądu najwyższego i minister sprawiedliwości z poparciem 11,4 proc.

Zuzana Čaputová ma duże szanse na wygraną w wyborach prezydenckich na
Słowacji. Byłaby pierwszą w historii kobietą na takim stanowisku w krajach
Grupy Wyszehradzkiej.
Zobacz więcej

GŁOWA PAŃSTWA:

Zuzana Čaputová ma duże szanse na wygraną w wyborach prezydenckich na Słowacji. Byłaby pierwszą w historii kobietą na takim stanowisku w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Fot. ARC

Sondażowa liderka

Jeszcze kilka tygodni liderce prezydenckiego wyścigu sondaże dawały kilkuprocentowe poparcie, a pod koniec zeszłego roku niewielu Słowaków w ogóle ją znało. Zuzana Čaputová to laureatka (w 2016 r.) Nagrody Goldmanów, nazywanej ekologicznym Noblem, najważniejszej na świecie nagrody w dziedzinie ochrony środowiska. Na kandydatkę na prezydenta wysunęła ją liberalna partia Progresívne Slovensko (PS), której jest wiceprzewodniczącą. Ugrupowanie bywa porównywane do proeuropejskiego i socjalliberalnego ruchu En Marche!, który w 2016 r. założył Emmanuel Macron, obecny prezydent Francji. Może to wskazywać kierunek, w jakim podąży Słowacja, jeśli w wyborach zwycięży Zuzana Čaputová.

Rewolucyjny manifest

„Postępowa Słowacja — wizja jednego kraju” — tak zatytułowany jest manifest partii PS. Wymienia on 13 celów, jakie nasz południowy sąsiad ma osiągnąć do 2030 r. Jest wśród nich m.in. obniżenie wskaźnika długoterminowego bezrobocia poniżej średniej unijnej. Pod względem jakości życia, mierzonej indeksem OECD, ma znaleźć w gronie 15 najwyżej sklasyfikowanych państw świata i wśród 25 najszczęśliwszych w ONZowskim Raporcie o Globalnym Szczęściu (obecnie jest na 39. miejscu). Co najmniej 25. pozycję może zająć również w Good Country Index, czyli wskaźniku mierzącym wkład poszczególnych krajów w dobro wspólne i rozwój ludzkości (teraz jest na 28.). Słowacja ma też poprawić o co najmniej 20 miejsc pozycję w Indeksie Percepcji Korupcji, który publikuje Transparency International (obecnie zajmuje 36.). Znacząco ma się też poprawić efektywność energetyczna gospodarki, aby kraj awansował o minimum 10 miejsc wśród wszystkich państw UE. O połowę ma się skrócić czas rejestracji firmy oraz czas rozpatrywania spraw sądowych. Wyniki testów PISA słowackich uczniowie mają zrównać się z najlepszymi w regionie, a liczba słowackich patentów i udział naukowców w międzynarodowych projektach badawczych zwiększyć się aż o 500 proc.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Maroš Šefčovič jest formalnie kandydatem niezależnym, ale wspiera go współrządząca, najsilniejsza obecnie na Słowacji (ma 49 ze 150 mandatów w Radzie Narodowej), partia SMER-SD Roberta Fico, z której wywodzi się również premier Peter Pellegrini. Ugrupowanie, jak mówią jego przedstawiciele, reprezentuje nurt lewicy narodowej.

Słowacja jest naszym 10. partnerem pod względem eksportu i 9. pod względem importu w UE. Sprzedajemy jej środki transportu i metale. Maszyny i urządzenia oraz części do nich zarówno wywozimy, jaki sprowadzamy. Ponadto kupujemy od Słowacji produkty mineralne. W 2017 r. wartość naszego eksportu na Słowację sięgnęła prawie 5,19 mld EUR, a importu ze Słowacji zbliżyła się do 3,7 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu