Służba zdrowia musi być cyfrowa

opublikowano: 01-02-2018, 22:00

Informatyzacja sektora jest jednym z priorytetów nowego szefa resortu. Będą systemy analityczne w NFZ i poprawa jakości e-usług.

Łukasz Szumowski, który zastąpił Konstantego Radziwiłła na stanowisku ministra zdrowia, chce zinformatyzować podległą mu służbę. To jeden z jego głównych celów.

— Wiele rządów próbowało wprowadzić informatyzację w sektorze zdrowia, co często kończyło się spektakularną porażką. Powinniśmy jednak próbować wprowadzić przynajmniej te elementy, które mogłyby usprawnić system i ułatwić pacjentowi poruszanie się w nim. Jeżeli można wdrożyć e-receptę czy zdalne zapisy do poradni, powinniśmyto zrobić — twierdzi Łukasz Szumowski. Wśród krótkoterminowych celów oprócz e-recepty wymienia śledzenie obrotu lekami. Zwraca też uwagę na potrzebę wdrożenia systemów analitycznych w NFZ.

— Żaden sektor gospodarki w dzisiejszych czasach bez informatyzacji nie będzie działał poprawnie. Dlatego chcę wdrożyć systemy analityczne u płatnika. Żeby to zrobić w sposób odpowiedzialny, a nie gigantycznym kosztem, musi to trwać około roku — mówi minister.

W połowie stycznia nominację na podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia otrzymał Janusz Cieszyński, który będzie odpowiedzialny właśnie za informatyzację sektora, w tym nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Wcześniej był doradcą Mateusza Morawieckiego w ministerstwach rozwoju (MR) i finansów, a w latach 2016-17 kierował departamentem małych i średnich przedsiębiorstw w MR. Prowadził też firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MSP, a w latach 2009-14 pracował w jednej z największych firm z obszaru telekomunikacji.

— Oczekuję, że nowo powołany wiceminister skupi się na poprawie jakości e-usług w systemie ochrony zdrowia. Chciałbym, żeby publiczne usługi świadczone w ochronie zdrowia były na najwyższym poziomie — takim, jaki pacjenci znają z banków czy telekomów. Informatyzacja jest kluczem do poprawy efektywności i optymalizacji kosztów — twierdzi Łukasz Szumowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu