Służby mają zbyt duże uprawnienia

Konfederacja Pracodawców Polskich
15-10-2007, 00:00

Konfederacja Pracodawców Polskich wystosowała list do premiera Jarosława Kaczyńskiego, w którym wyraża zaniepokojenie przyznaniem CBA prawa bezpośredniego dostępu do gromadzonych przez ZUS informacji o osobach prywatnych i firmach. Sprzeciwiamy się poddaniu prywatności obywateli coraz ściślejszej kontroli organów, które w założeniu mają chronić ich bezpieczeństwo. Wejście w życie przepisów przyznających CBA — jako jedynej instytucji publicznej — takich uprawnień może wpłynąć na obniżenie aktywności obywateli, którzy zaczną obawiać się wszechwładzy aparatu państwowego.

Nowe uprawnienia CBA dadzą również negatywne skutki gospodarcze. Dane gromadzone przez ZUS pozwalają uzyskać wiele informacji o pracodawcach i prowadzonej przez nich działalności. Obawy o możliwość wykorzystywania danych do celów innych niż ustawowa działalność CBA, mogą zniechęcić nie tylko do rozpoczynania prowadzenia działalności na własny rachunek, lecz także do lokowania inwestycji w Polsce przez przedsiębiorstwa zagraniczne. Wpłynie to na spowolnienie tempa rozwoju naszej przedsiębiorczości. W nowoczesnym, demokratycznym i wolnorynkowym kraju niepotrzebna jest nadmierna inwigilacja życia obywateli.

Przedsiębiorcy stanowczo domagają się przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawa. Postulujemy odebranie tych kompetencji CBA i przywrócenia stanu poprzedniego, kiedy takie informacje Centralne Biuro Antykorupcyjne mogło uzyskać jedynie za zgodą sądu.

Konfederacja

Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Służby mają zbyt duże uprawnienia