Smog kosztuje nas miliardy

Europa zainwestuje w antysmogowe innowacje. Polska na razie nowelizuje ustawę o rozwoju termomodernizacji.

Wdrożenie innowacyjnych technologii redukujących smog pozwoliłoby Europejczykom zaoszczędzić nawet 183 mld EUR w ciągu następnych siedmiu lat, i to przy konserwatywnych szacunkach. Taki wniosek płynie z raportu, który ogłosił wczoraj fundusz InnoEnergy, we współpracy z firmą Deloitte.

PEŁNOMOCNIK O USTAWIE:
PEŁNOMOCNIK O USTAWIE:
Piotr Woźny, pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze, poda dziś szczegóły programu termomodernizacji budynków. Nowelizacja ustawy jest już gotowa.
Fot. W. Kompała

Szkody liczone w miliardach

Kwota 183 mld EUR imponuje, bo to 1,2 proc. prognozowanegoPKB dla 28 państw Unii Europejskiej. Jednocześnie po stronie kosztów związanych ze smogiem pojawia się kwota od 243 mld EUR do 775 mld EUR. To koszty związane ze stratami zdrowotnymi, które — jak przewidują eksperci — Europejczycy poniosą do 2020 r.

— Smog odpowiada za jedną na dziesięć przedwczesnych śmierci na świecie oraz za 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w całej Europie — mówi Jerzy Buzek, przewodniczący komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego.

— Przyczyny i skutki smogu różnią się w zależności od regionu. W Zachodniej Europie główną przyczyną smogu jest transport, podczas gdy na Wschodzie ogrzewanie — wyjaśnia Irena Pichola, liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej w Deloitte.

Inwestycje mają perspektywy

Zdaniem ekspertów z Inno- Energy i Deloitte, w walce ze smogiem kluczowa jest współpraca z sektorem prywatnym, choć kapitał publiczny może być motorem dla niektórych inwestycji. Kluczowa jest też edukacja mieszkańców.

Raport przekonuje, że największy potencjał inwestycyjny tkwi w elektromobilności, zarówno z punktu widzenia biznesu i technologii, jak i z punktu widzenia możliwości zredukowania emisji. Obiecujące wydają się inwestycje w infrastrukturę do ładowania aut, a także w produkcję samych pojazdów. W sektorze ciepłowniczym eksperci wskazali zdecydowanie na perspektywy wykorzystania słońca do ogrzewania, a także inteligentnego zarządzania budynkami.

Ustawa już gotowa

Raport został opublikowany w dniu, w którym polski rząd przyjął długo oczekiwaną nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pozwoli uruchomić pilotażowy program inwestycyjny, zakładający m.in. wymianę najstarszych pieców w domach jednorodzinnych. Budżet tego programu to 1,2 mld zł do 2024 r. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które pilotuje nowelizację, podkreśla, że skutecznie zmierzy się ona z problemem ubóstwa energetycznego w Polsce.

„Problem ten dotyczy 4,6 mln osób w Polsce, głównie mieszkańców wsi i małych miast. Zdecydowana większość z nich, bo aż 75 proc. osób, mieszka w domach jednorodzinnych i stoi przed dylematem czy np. ogrzać mieszkanie czy ograniczyć inne dobra” — tłumaczy ministerstwo w komunikacie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane