SMW zbuduje korwetę za 620-820 mln zł

Cezary Pytlos
23-01-2002, 00:00

Już w przyszłym roku Marynarka Wojenna otrzyma nową, wartą 620-820 mln zł, korwetę. Budowę realizuje Stocznia Marynarki Wojennej i niemiecka firma B&V. Do 2012 r. marynarka ma mieć siedem okrętów tej klasy.

Konsorcjum utworzone przez Stocznię Marynarki Wojennej i niemiecką firmę B&V zbuduje nową korwetę dla Marynarki Wojennej. Zgodnie z planem, okręt znajdzie się na wyposażeniu polskiej armii już w przyszłym roku. Szacuje się, że koszt wybudowania korwety wyniesie 150-200 mln USD (620-820 mln zł). To oznacza jednocześnie, że na lukratywne kontrakty mogą liczyć dostawcy stoczni, w tym m.in. krajowe i zagraniczne firmy zbrojeniowe.

Wiele wskazuje na to, że konsorcjum budujące korwetę musiało zaciągnąć kredyt, który zacznie spłacać po wejściu jednostki do służby. Nie udało nam się jednak uzyskać oficjalnego komentarza w tej sprawie od przedstawicieli SMW.

Budowa korwety to największy projekt inwestycyjny realizowany dla Marynarki Wojennej w jej historii. Na razie trudno mówić o pieniądzach. Okręt jest budowany modułowo, co uelastyczni dobór elementów wyposażenia czy uzbrojenia.

— Jeśli chodzi o koszty, to przyjęliśmy, że rozliczymy okręty w pakietach po ich wybudowaniu. Na razie można jedynie szacować, że jeden metr bieżący okrętu wojennego tej klasy kosztuje od 1,5 do 2 mln USD (6-8 mln zł) — mówi Janusz Walczak, rzecznik MW.

Wiadomo, że korweta będzie mieć około 100 m długości, dlatego w rezultacie jej budowa pochłonęłaby od 150 do 200 mln USD.

Projekt korwety jest nie tylko najdroższym zadaniem inwestycyjnym MW, ale i najbardziej kontrowersyjnym. Budowa korwet stała pod znakiem zapytania, odkąd Marynarka Wojenna przejęła fregatę Clark (obecnie Pułaski). Zdaniem części oficerów MW, eksploatacja okrętu zgodnie ze standardami NATO (co w praktyce oznacza dodatkowe koszty związane z większą liczbę godzin na morzu) miała spowodować, że nie będzie nas stać na sfinansowanie programu budowy korwet. Dowództwo MW zawsze dementowało takie pogłoski. Jednak nie od dziś wiadomo, że budżet oszczędza na wojsku, w tym również na Marynarce Wojennej. Jej kasa może stopnieć z 920 mln zł w 2001 r. nawet do 700 mln zł w tym roku. Przedstawiciele naszej floty są jednak dobrej myśli. Janusz Walczak twierdzi, że do 2005 roku na wyposażeniu MW powinna znaleźć się jeszcze jedna korweta. Ostatni, siódmy okręt, zostanie zwodowany w 2012 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SMW zbuduje korwetę za 620-820 mln zł