SNB ma więcej akcji Facebooka niż Zuckerberg

opublikowano: 31-08-2016, 13:38

Szwajcarski Bank Narodowy ma już więcej akcji publicznych Facebooka niż sam twórca największego na świecie portalu społecznościowego, Mark Zuckerberg, informuje Reuters.

Nie znaczy to jednak, że prezes Zuckerberg traci wpływy w Facebooku. Założyciel portalu znalazł inny sposób na jego kontrolę – Zuckerberg posiada bowiem większość swoich udziałów dzięki innym klasom aktywów. Ten przykład obrazuje jednak jak SBN walcząc o kurs franka szwajcarskiego stał się potężnym międzynarodowym inwestorem na rynku akcji.

Według doniesień Reutersa, SNB stał się tym samym ósmym pod względem wielkości inwestorem na świecie. Choć wielu analityków jest zdania, że strategia banku jest solidna, to naraża go jednak na ryzyko związane z rynkiem akcji, którego Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna USA unikają.

W ostatnich 12 miesiącach wartość aktywów akcyjnych SNB wzrosła o 41 proc. do około 127 mld CHF. Za część odpowiada wzrost cen akcji, pomimo strat z ostatnich miesięcy, reszta to nowe inwestycje banku.

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane