SNB straszy „natychmiastową” obroną franka

Bank centralny Szwajcarii straszy możliwością „natychmiastowego” zwiększenia działań mających zapobiec aprecjacji franka i deflacji.

Bank centralny utrzymał w czwartek główną stopę procentową w zakresie 0,0-0,25 proc. Obniżył prognozę inflacji w okresie najbliższych dwóch lat zwracając uwagę, że „ryzyko deflacji znów wzrosło”.

- Dlatego SNB będzie kontynuował stosowanie minimalnego kursu wymiany z pełną determinacją. Jesteśmy gotowi kupować zagraniczne waluty w nieograniczonych ilościach. Jeśli będzie to konieczne, zastosujemy inne rozwiązania w trybie natychmiastowym – głosi komunikat.

W ostatnim czasie wzmogły się spekulacje na temat obciążenia przez bank centralny kosztem nadmiernych rezerw trzymanych przez banki. Nasilenie ich nastąpiło po osiągnięciu we wrześniu przez franka najwyższej wartości od 21 miesięcy.
 
- Dzisiejszy komunikat jest mocniejszy niż dotychczas – powiedział Johannes Gareis, ekonomista w Natixis z Frankfurtu. - SNB nie widzi potrzeby natychmiastowego działania, ale mówi jasno, że w związku z perspektywą niższej inflacji ograniczenie osłabienia franka jest kluczowe i zdecydowanie będzie to realizowane – dodał.

We wrześniu 2011 roku bank centralny Szwajcarii zdecydował, że frank nie może się umocnić poniżej 1,20 CHF za euro. Od początku 2014 roku umocnił się o 1,5 proc. wobec euro i osłabił o 5 proc. wobec dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / SNB straszy „natychmiastową” obroną franka