Softbank dzisiaj podpisuje umowę

Mariusz Zielke
opublikowano: 28-10-2003, 00:00

Wartość wdrożenia CEPiK to 230 mln zł, o połowę mniej niż zakładała strona rządowa.

Dziś Softbank ma podpisać umowę na budowę Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Według nieoficjalnych informacji, warszawski integrator zarobi na projekcie niecałe 190 mln zł netto (230 mln zł brutto). To niewiele, gdyż MSWiA szacowała koszt budowy systemu nawet na 500 mln zł.

W przetargu na ewidencję pojazdów Softbank okazał się bezkonkurencyjny. Spółka zaoferowała cenę o 50 mln zł niższą niż drugi na liście Comarch oraz prawie dwukrotnie mniejszą niż najdroższy IBM. Konkurenci byli bez szans. Stąd zarzuty w stronę Softbanku o zaniżanie kosztów.

— Na pewno zarobimy na projekcie. Skończyliśmy z nierentownymi kontraktami — zaprzeczał jednak Aleksander Lesz, szef Softbanku, w wypowiedziach dla „PB”.

Tłumaczył, że niską cenę udało się zaproponować dzięki upustom uzyskanym od partnera Softbanku w tym przetargu — południowoafrykańskiej firmy Face Technologies, której produkt zostanie wdrożony przez warszawskiego integratora. Softbank wdroży gotowy system, działający w kilku krajach afrykańskich. Dzięki temu ma być nie tylko taniej, ale i szybciej. Baza danych powinna zacząć działać do końca 2003 r. Od tego czasu będzie też zapełniana informacjami o pojazdach i kierowcach. CEPiK powinien ograniczyć kradzieże samochodów, spowodować wzrost wpływów z płatności składek OC i ograniczyć oszustwa ubezpieczeniowe. MSWiA szacowało, że obywatele i ubezpieczyciele zaoszczędzą dzięki CEPiK 1 mld zł z powodu spadku kradzieży. Budżet ma zaś zyskać kolejny 1 mld zł z dodatkowych wpływów składek OC.

Zwycięstwo w przetargu na tak ważny dla Polski system to duży sukces Softbanku. Firma przechodziła jeszcze rok temu poważny kryzys finansowy i nie pozyskiwała kontraktów. W końcu 2002 r. jej inwestorem strategicznym został jednak Prokom, największa polska firma informatyczna. Na efekty dokonanej pod okiem Prokomu restrukturyzacji nie trzeba było długo czekać. W 2003 r. Softbank wygrał wart niemal 500 mln zł przetarg na informatyzację PKO BP. Warszawska firma ma też duże szanse na udział w informatyzacji PZU (wspólnie z Prokomem). Wielkim przegranym we wszystkich tych przetargach był Computerland, drugi na rynku polski integrator IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Softbank dzisiaj podpisuje umowę