Sojusz gmin wyda prawie 300 mln zł

Anna Pronińska
opublikowano: 05-11-2009, 10:40

Wkrótce pięć wielkopolskich gmin ogłosi znaczące kontrakty. W planach jest budowa blisko 370 km kanalizacji.

Po sześciu latach od opracowania koncepcji kanalizacji obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic (woj. wielkopolskie) projekt przybierze realne kształty.

— Ogłosimy siedem znaczących kontraktów na roboty budowlane wraz z zarządzaniem projektem. Zrobi to pięć gmin. Kończymy dokumentację. Na przełomie listopada i grudnia tego roku powinny pojawić się pierwsze ogłoszenia — mówi Olga Godynicka-Kubiak, członek zarządu Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka, skupiającego sześć gmin (Czerwonak, Kiszkowo, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz).

W IV kwartale będą również ogłoszone przetargi na inżyniera kontraktu i pomoc techniczną.

Szacunkowa wartość całego projektu opiewa na 292 mln zł netto. W jego ramach ma powstać 369 km oraz 151 przepompowni ścieków. Zlikwidowane będą dwie gminne oczyszczalnie ścieków w Pobiedziskach i Skokach, które nie spełniają obowiązujących norm. Ścieki z terenów objętych projektem będą odprowadzane do nowoczesnych oczyszczalni w Koziegłowach i Szlachęcinie.

Pierwsze wykopy rozpoczną się już wiosną 2010 r., a prace budowlane na terenie poszczególnych gmin potrwają do końca 2012 r. Inwestycja zakończy się w 2013 r. Wówczas gminy objęte projektem będą już skanalizowane w ponad 80 proc. (dotąd 50 proc.). Do kanalizacji ma być podłączonych ponad 40 tys. mieszkańców stałych i sezonowych. Inwestycja poprawi też jakość wód jezior i Warty oraz zmniejszy koszty odprowadzania ścieków.

Na tym nie koniec planów inwestycyjnych związku.

— Przygotowujemy koncepcję studium wykonalności projektu Puszcza Zielonka 2. Będzie to kolejny etap inwestycji. Rozbudujemy to, co w pierwszej części się nie zmieściło. Będziemy się starać o dofinansowanie unijne — dodaje Olga Godynicka-Kubiak.

Ten projekt będzie jednak mniejszy od kluczowego, do którego w 73 proc. dopłaci Unia Europejska. Związek ogłosił też przetarg na usługę udzielenia długoterminowego kredytu bankowego do 75 mln zł na sfinansowanie części udziału własnego w pierwszej części projektu.

Ambitny plan - 370 km kanalizacji.
Ambitny plan - 370 km kanalizacji.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane