Sojusz w sprawie abonamentu RTV

MEW
opublikowano: 31-05-2011, 00:00

KRRiT chce nakłonić przedsiębiorców do płacenia za publiczne media. Pomoże jej BCC.

KRRiT chce nakłonić przedsiębiorców do płacenia za publiczne media. Pomoże jej BCC.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) szacuje, że gospodarstwa domowe i podmioty gospodarcze zalegają z 1,8 mld zł opłat abonamentowych. Tylko 168 tys. zł 3,9 mln firm uiszcza taką daninę. Większa ściągalność byłaby na rękę mediom publicznym. W połowie czerwca rada zamierza podpisać porozumienie z Business Centre Club (BCC) o współpracy w tej sprawie.

— Obie strony stwierdzają, że abonament jest właściwym sposobem finansowania mediów publicznych w Polsce, koniecznym do realizacji misji publicznej — mówi Emil Muciński, rzecznik BCC.

— Zapraszamy do współpracy inne stowarzyszenia biznesowe. Chcemy apelować do firm o potraktowanie opłaty abonamentowej jako formy realizacji zasad odpowiedzialności społecznej — zwłaszcza że wpływy z abonamentu przekładają się na finansowanie audycji edukacyjnych i kulturalnych — mówi Katarzyna Twardowska, rzecznik KRRiT.

Rada zwróciła się do Poczty Polskiej o wykaz firm, które nie płacą. Ale Poczta studzi oczekiwania urzędników z KRRiT.

— Poczta Polska nie może wskazywać firm, które nie płacą abonamentu, gdyż nie ma pewności, czy firmy posiadają odbiorniki RTV. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych kontroli w firmach stwierdziliśmy, że połowa z nich nie posiada ani odbiornika radiofonicznego, ani telewizyjnego. W wielu firmach muzyka odtwarzana jest z komputera lub osoby rezygnują z używania odbiorników RTV z uwagi na np. dodatkowe opłaty dla ZAIKS i STOART. W stosunku do firm posiadających zarejestrowane odbiorniki i zalegających z opłatami abonamentowymi prowadzimy —w ramach uprawnień i przepisów prawnych — postępowania egzekucyjne w administracji z tytułu zadłużenia. Prowadzimy również kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych — napisał "PB" Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

Zdaniem Poczty, trzeba zmienić prawo, by umożliwić zwiększenie ściągalności abonamentu.

— Jeśli Poczta Polska poinformuje urzędy skarbowe o długu powyżej 200 zł, trwającym dłużej niż 60 dni, to istnieje możliwość windykacji — podpowiada Katarzyna Twardowska.

1,8

mld zł Tyle wynosi zadłużenie gospodarstw domowych i podmiotów gospodarczych z tytułu niepłacenia opłat abonamentowych.

57

Takie były w ubiegłym roku wpływy z opłat abonamentowych od firm. To 10 proc. kwoty zebranej przez KRRiT z tego tytułu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu