Sojusz włosko-amerykański

Maria Trepińska
opublikowano: 29-12-2006, 00:00

Autostrade odwołała z rady nadzorczej przedstawicieli NFOŚiGW. To zemsta za blokadę emisji. Znalazła już nowych sojuszników.

21 grudnia przedstawiciele Autostrade, notowanej na giełdzie w Mediolanie, do późnych godzin nocnych prowadzili dramatyczne negocjacje w Warszawie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie emisji nowych akcji wartości 179 mln zł.

Efekty rozmów poznaliśmy na walnym w środę. Fundusz, wstrzymując się od głosu, zablokował Włochów, którzy liczyli, że wkrótce zwiększą swój pakiet z 21,6 proc. do ponad 50 proc. akcji. Wczoraj kurs Stalexportu zareagowała na to spadkiem o 5,4 proc.

Wilczy bilet

Autostrade przystąpiła do kontrofensywy. Na pierwszy ogień poszły zmiany w radzie nadzorczej. Głosami Autostrade odwołano dwóch członków, tym samym NFOŚiGW nie ma już w niej swoich przedstawicieli.

To duży cios dla funduszu, ponieważ oznacza to brak jakichkolwiek wpływów w Stalexporcie. Przez ponad dwa lata, posiadając ponad 20 proc. akcji, rządził niepodzielnie katowicką firmą. Istotniejsze jest jednak to, kogo Włosi wprowadzili do rady. Najwyraźniej podczas świąt doszli do porozumienia z dwoma innymi akcjonariuszami Stalexportu — Julius Baer International Equity Fund i Julius Baer Investment Management LLC z Nowego Jorku w sumie mają 10,35 proc. akcji. Do rady nadzorczej został powołany ich przedstawiciel, finansista Jeffrey Gardy. Nowym członkiem został także Alex Neuber, niegdyś związany z EBOR.

Po utworzeniu sojuszu włosko-amerykańskiego na kolejnym walnym zwołanym na 14 lutego proponowany przez Autostrade nowy projekt uchwały dotyczący emisji akcji po 2,24 zł, z wyłączeniem prawa poboru dla pozostałych akcjonariuszy, może uzyskać 80 proc. głosów obecnych na NWZA.

— Zaproponowaliśmy podwyższenie ceny emisyjnej z 2 zł do 2,24 zł po rozmowach z bankami, które obejmowały akcje w wyniku konwersji za długi właśnie po 2,24 zł — wyjaśnia Andrzej Mikosz, przedstawiciel Autostrade.

Liczenie głosów

To oznacza, że włoski inwestor może liczyć także na głosy m.in. PKO BP, który ma 5,62 proc. akcji.

Zdaniem analityków giełdowych, rzeczywisty układ sił będzie znany dopiero przed NWZA. Tymczasem trwają przygotowania do sprzedaży działalności stalowej Stalexportu. Na krótkiej liście znalazło się pięć firm, m.in. Drozapol.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sojusz włosko-amerykański