SOKiK podtrzymał 60 mln zł kary dla PKP Cargo

UOKiK
opublikowano: 09-05-2011, 17:15
Obserwuj w MójPB:

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję prezes UOKiK stwierdzającą nadużycie pozycji rynkowej przez PKP Cargo. Sąd zgodził się również wysokością nałożonej przez Urząd kary – 60  mln zł.

Wyrok sądu dotyczy postępowania zakończonego przez Urząd w lipcu 2009 roku. Było ono prowadzone na wniosek spółki CTL Logistics – konkurenta PKP Cargo. Prezes Urzędu stwierdziła wówczas, że PKP Cargo wykorzystuje swoją przewagę i narzuca części kontrahentów uciążliwe warunki współpracy. Za dyskryminowanie kontrahentów prezes Urzędu nałożyła na spółkę ponad 60 mln zł kary oraz nakaz natychmiastowej zmiany praktyki. Spółka odwołała się od decyzji do sądu.

W wydanej decyzji Urząd uznał, że PKP Cargo wykorzystywało swoją przewagę i narzucało części kontrahentom uciążliwe warunki współpracy. Spółka świadczyła usługi przewozowe na zasadach ogólnych oraz na zasadach szczególnych związanych z oferowaniem atrakcyjnych upustów cenowych. Jak ustalił UOKiK, przedsiębiorca uznany za konkurenta PKP Cargo w zakresie przewożonych towarów mógł podpisać umowę jedynie na zasadach ogólnych. W konsekwencji część przedsiębiorców była pozbawiona możliwości uczestniczenia w obrocie na znacznie korzystniejszych warunkach.

Dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję prezes UOKiK. W ogłoszonym wyroku sąd podkreślił, że działanie spółki stanowiło praktykę ograniczającą konkurencję. Ponadto potwierdził zasadność nałożenia sankcji finansowej przez Urząd, a wysokość kary uznał za odpowiednią w stosunku do naruszenia przepisów. Działalność miała charakter celowy, dotyczyła szeregu podmiotów, prowadzona była w znacznej skali i w sposób umyślny.

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, wobec którego została wydana decyzja przez prezesa UOKiK, może się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: UOKiK

Polecane