Solorz - Żak potwierdza zmiany w grupie

DI
opublikowano: 08-09-2011, 00:00

Miliarder może oddać aktywa ubezpieczeniowe i OFE. Dzięki temu ma szansę jeszcze szybciej urosnąć.

Miliarder może oddać aktywa ubezpieczeniowe i OFE. Dzięki temu ma szansę jeszcze szybciej urosnąć.

Potwierdzają się informacje "Pulsu Biznesu" z końca sierpnia. Zygmunt Solorz-Żak chce skoncentrować się na telekomunikacji i mediach —grupę czekają więc spore zmiany.

— Jestem gotowy oddać współkontrolę nad aktywami ubezpieczeniowymi i OFE — powiedział cytowany przez agencję PAP Zygmunt Solorz-Żak.

W sierpniu opisywaliśmy jeden ze scenariuszy negocjowanej transakcji, w której partnerami biznesmena byłyby Hawe i IDMSA. Wczoraj potwierdziliśmy, że plan jest aktualny, choć główni bohaterowie mogą się zmienić.

— Inny podmiot robi właśnie badania w finansowej części aktywów Solorza-Żaka — usłyszeliśmy od osoby pragnącej zachować anonimowość.

Jeśli zostanie zrealizowany scenariusz z sierpnia, inwestor przehandluje PTE Polsat i TU Polisę Życie za wiązki światłowodu należącego do Hawe. Efektem transakcji byłoby także znaczące wzmocnienie IDMSA. Operacja byłaby bowiem złożona z trzech etapów. Miliarder sprzeda PTE Polsat i TU Polisa Życie do IDMSA. Dom maklerski zapłaci Hawe, które przekaże inwestorowi część światłowodu. Przy takim układzie wszyscy wygrywają. Solorz-Żak ze światłowodem oplatającym Polskę może dalej inwestować w szerokopasmowy dostęp do internetu, Hawe będzie miało gotówkę, udziały w większym IDMSA (transakcji sprzyja fakt, że Hawe i IDMSA łączy znaczący akcjonariusz — Marek Falenta). Dom maklerski zwiększy skalę funkcjonowania i wejdzie na nowe rynki. Przejmując OFE Polsat, zyska dostęp do ponad 300 tys. klientów, którym będzie mógł zaoferować nowe usługi, a z licencją Polisy móże tworzyć nowe produkty.

W grupie Solorza miałyby pozostać aktywa energetyczne, czyli Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK — spółka, w której udziały ma także skarb państwa, przygotowuje się do upublicznienia) oraz Invest Bank. Inwestor cały czas czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Polkomtela. Nie jest wykluczone, że operator komórkowy także weźmie udział w transakcji z Hawe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu