Sondaż: Kolumbia podniesie stopy procentowe do 13 proc.

opublikowano: 20-01-2023, 18:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarząd banku centralnego Kolumbii ponownie podniesie referencyjną stopę procentową na posiedzeniu w przyszłym tygodniu w związku z uporczywą inflacją, która utrzymuje się pomimo oznak spowolnienia wzrostu, wynika z piątkowego sondażu agencji Reutersa.

Adobe Stock

Ośmiu z 15 ankietowanych analityków powiedziało, że siedmioosobowa rada podniesie koszty finansowania zewnętrznego o 100 punktów bazowych do 13 proc., podczas gdy dwóch spodziewa się wzrostu o 75 punktów bazowych do 12,75 proc., a pozostałych trzech przewiduje wzrost o pół punktu do 12,50 proc.

W każdym z trzech scenariuszy stopa procentowa byłaby najwyższa od listopada 1999 r.

Czwarta co do wielkości gospodarka Ameryki Łacińskiej odnotowała inflację na poziomie 13,12 proc. w 2022 r., najwyższą od prawie 24 lat i ponad czterokrotnie przekraczającą długoterminową stopę docelową banku centralnego wynoszącą 3 proc.

Większość analityków stwierdziła, że podwyżka stóp procentowych 27 stycznia będzie ostatnią i że decydenci polityczni utrzymają stopę procentową na stałym poziomie, zanim obniżą ją pod koniec roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane