Sopot stawia na turystykę i sport

Agnieszka Janas
opublikowano: 05-03-2002, 00:00

Władze Sopotu inwestują w infrastrukturę miejską i obiekty sportowe. W 2002 r. powinna się rozpocząć przebudowa centrum miasta. Inwestycja szacowana jest na 290 mln zł. U progu sezonu otwarty zostanie wart 65 mln zł aquapark.

Władze miejskie Sopotu liczą na to, że inwestycje realizowane w mieście podniosą jego atrakcyjność i przyciągną więcej turystów niż dotychczas. Projekty koncentrują się wokół inwestycji w infrastrukturę miejską oraz turystyczną i sportową, wykorzystujących nadmorskie położenie miasta.

Plany zagospodarowania miasta mają nie tylko ukształtować jego charakter jako kurortu. Program „Sto elewacji na stulecie”, skierowany jest do mieszkańców budynków, w których gmina posiada udział i które wpisane są do rejestru lub ewidencji zabytków województwa. Zakłada on dofinansowanie wysokości 70 proc. dla budynków ujętych w rejestrze i 50 proc. dla budynków wpisanych do ewidencji.

Od 1997 roku trwają prace nad zagospodarowaniem Centrum Sopotu. W wyniku przetargu wyłoniono już dewelopera — firmę Nederpol Development and Investment.

— Koncepcja urbanistyczna, która wygrała konkurs ogłoszony przez władze miasta, zakłada: odbudowę Domu Zdrojowego wraz z galerią wystawienniczą i hotelem oraz budowę centrum handlowo-usługowego, wielopoziomowego parkingu i tunelu wzdłuż ulic Powstańców Warszawy i Grunwaldzkiej. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi około 290 mln zł — mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Miasto wniosło do spółki aportem grunt, w zamian otrzyma do dyspozycji 2,5 tys. mkw. w Domu Zdrojowym. Ponadto deweloper został zobowiązany do budowy tunelu. Dzięki niemu między ul. Bohaterów Monte Cassino a wejściem na molo powstanie plac wyłączony z ruchu kołowego.

— Powierzchnia użytkowa wszystkich obiektów wchodzących w skład Centrum Sopotu wyniesie ponad 50 tys. mkw. Prowadzimy już negocjacje z operatorem sieci hoteli w sprawie budowy sześciokondygnacyjnego obiektu na ponad 160 pokoi, połączonego z Domem Zdrojowym. Projekt inwestycji zakłada także powstanie centrum usługowo-handlowego, z galerią butików, punktami usługowymi i restauracjami. Na wyższych piętrach chcielibyśmy zlokalizować część biurową. Planowana powierzchnia tego obiektu to około 11 tys. mkw — mówi Krzysztof Bielak, dyrektor ds. marketingu Nederpol Development and Investment.

Środki finansowe pochodzić mają od inwestorów prywatnych oraz z kredytów bankowych.

Władze Sopotu dążą do pełnego wykorzystania walorów turystycznych, które zapewnia nadmorskie położenie miasta. Nakładem 6,4 mln zł z budżetu gminy realizowane jest Centrum Windsurfingu na terenie Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Projekt obejmuje przebudowę i modernizację już istniejących obiektów. Planowany termin zakończenia prac budowlanych to koniec maja 2003 r. Gmina inwestuje także w budowę kortów i prawie 1,9 mln zł oraz modernizację klubu sportowego Ogniwo.

Największą inwestycją rekreacyjną Sopotu jest jednak realizowany przez firmę Park Wodny Sopot zespół basenów i urządzeń rekreacyjnych wraz z zapleczem gastronomicznym.

— Całkowity koszt inwestycji sięgnie 65 mln zł. W jej skład wejdą cztery baseny kryte wraz z 70 różnego rodzaju urządzeniami rekreacyjnymi, m.in. tzw. dzika rzeka (przepływ 500 l wody na sekundę), rury zjazdowe, wyspa, bicze wodne, gejzery, wodospad, wypływowy basen całoroczny oraz odkryty basen letni. Obiekty będą miały łącznie 1,8 tys. mkw. lustra wody. W skład obiektu wejdzie też zespół 9 rodzajów saun oraz centrum gastronomiczne — restauracja z możliwością organizowania koncertów dla 500 osób — mówi Jerzy Okoński, prezes Parku Wodnego Sopot.

Przedstawiciele firmy zakładają, że inwestycja zwróci się po 10 latach funkcjonowania. Otwarcie obiektu planowane jest na czerwiec 2002 r. Park wodny zlokalizowany jest 300 m od stacji kolejowej Sopot Kamienny Potok, a władze miejskie zapowiedziały budowę w pobliżu skrzyżowania oraz wartego 10 mln zł tunelu pod kolejką na Kamiennym Potoku.

— Chcemy usprawnić dojazd do aquaparku. W ten sposób inwestor prywatny i gmina połączą inwestycje, ponieważ taka współpraca leży w interesie firmy i miasta — dodaje Jacek Karnowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Sopot stawia na turystykę i sport