Soros: Ukraina potrzebuje współczesnego Planu Marshalla

26-02-2014, 22:00

Słynny inwestor George Soros apeluje w artykule na łamach „Project Syndicate” do Unii Europejskiej, by wraz z Rosją utworzyły współczesną wersję Planu Marshalla dla Ukrainy.

Soros zachęca UE do inwestowania na Ukrainie, wspierania lokalnych firm poprzez szkolenia i know-how.

- Wydajnym sposobem udzielenia takiej pomocy dużej liczbie firm byłoby połączenie z kredytami udzielonymi przez banki. By zachęcić je do tego Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju mógłby zainwestować w firmy wraz z zagranicznymi i lokalnymi inwestorami, tak jak to uczynił w Europie Środkowej – przekonuje.

George Soros, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

George Soros, fot. Bloomberg

Soros pokłada nadzieję w Europie pod przewodnictwem Niemiec.

- Dzisiaj Ukraina potrzebuje współczesnego odpowiednika Planu Marshalla, poprzez który Stany Zjednoczone pomogły odbudować Europę po II Wojnie Światowej. Niemcy powinny teraz odegrać taką rolę jaką wówczas odegrały USA – wskazuje.

Soros przestrzega jednak przed powtórzeniem błędu jakiego dopuszczono się przy Planie Marshalla, który nie uwzględniał bloku wschodniego i doprowadziło do wybuchu Zimnej Wojny.

- Ukraina zależy od rosyjskiego gazu i potrzebuje dostępu do rynków europejskich; musi mieć dobre relacje z obiema stronami. Tu również Niemcy powinny objąć przewodzenie. Kanclerz Angela Merkel musi porozumieć się z prezydentem Władimirem Putinem, by upewnić się, że przy ukraińskim renesansie Rosja będzie partnerem, a nie oponentem – podkreśla.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Soros: Ukraina potrzebuje współczesnego Planu Marshalla