Sovereign Capital apeluje do premiera

Mariusz Zielke
24-12-2007, 00:00

Niedoszły debiutant ciska gromy na KNF i prosi premiera o nadzór nad sprawą. Takiego konfliktu spółka-nadzorca jeszcze nie było.

Niedoszły debiutant ciska gromy na KNF i prosi premiera o nadzór nad sprawą. Takiego konfliktu spółka-nadzorca jeszcze nie było.

Sovereign Capital (SC), maleńka spółka zmierzająca na GPW, specjalizująca się w trudnych transakcjach na wierzytelnościach i restrukturyzacji spółek, wystosowała list otwarty do premiera Tuska. Prosi o objęcie osobistym nadzorem postępowania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Chodzi o zatrzymanie przez KNF debiutu tej firmy na GPW, który miał się odbyć 12 listopada 2007 r. KNF najpierw ten debiut zatrzymała nieformalnie, po czym wszczęła postępowanie administracyjne, które ma stwierdzić, czy spółka zataiła istotne informacje w prospekcie.

Dziwne przypadki

W wypadku potwierdzenia zarzutów komisji, debiut może zostać już oficjalnie wstrzymany lub nawet zakazany. SC twierdzi tymczasem, że postępowanie KNF było bezprawne i niezgodne z procedurami oraz sugeruje, że sprawa ma drugie dno związane z wydarzeniami z 2006 r. Wówczas SC wdał się w konflikt z jedną ze spółek giełdowych. Jej przedstawiciel miał grozić SC przykrościami ze strony różnych organów państwa oraz KNF w wypadku niewycofania się ze sporu. SC zawiado-mił przewodniczącego KNF o groźbach, twierdzi jednak, że zawiadomienie zostało całkowicie zignorowane. Zamiast tego KNF wszczęła w grudniu 2006 r. postępowanie przeciw… jednemu z członków zarządu SC o rzekome wykorzystanie informacji poufnych przy transakcji giełdowej z… 2005 r., czyli z rocznym opóźnieniem.

„Z niezrozumiałych dla nas powodów nie zostaliśmy nigdy wezwani przez KNF w celu przedstawienia sprawy. Przeciwnie od grudnia 2006 r., a w szczególności od momentu złożenia przez nas w maju 2007 r. prospektu emisyjnego w KNF, staliśmy się przedmiotem ataków ze strony urzędników KNF. Przejawem tych działań jest bezpodstawne wszczynanie postępowań administracyjnych przeprowadzanych z naruszeniem procedur” — napisał zarząd SC do premiera.

Wywieranie presji

— Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi postępowanie dotyczące Sovereign Capital zgodnie z procedurami. Uważamy, że tego typu działania to próba wywierania nacisku na członków komisji. Postępowania administracyjne chcemy zakończyć w możliwie najkrótszym czasie (prawdopodobnie początek stycznia) — odpiera Katarzyna Biela z biura relacji zewnętrznych nadzoru finansowego.

Główne wątpliwości komisji w stosunku do SC dotyczą wątków związanych z podwyższeniem kapitału poznańskiej spółki budowlanej Peka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sovereign Capital apeluje do premiera